Niech kolejne lata będą dla Pana czasem kontynuacji dzieła artystycznego i dalszego dzielenia się swoim niezwykłym talentem i doświadczeniem - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście gratulacyjnym z okazji jubileuszu 75-lecia aktora Wiesława Komasy.
"Pragnę Panu złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin. To wyjątkowy moment, by podziękować za Pański wyjątkowy wkład w rozwój polskiej sztuki teatralnej i filmowej, a także kształtowanie przyszłych aktorskich pokoleń" - podkreślił w poniedziałek w liście gratulacyjnym szef resortu kultury.
Wiesław Komasa urodził się 15 stycznia 1949 r. w Nowym Wiśniczu. "W 1971 r. ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku debiutował rolą Albina w przedstawieniu +Śluby panieńskie+ Aleksandra Fredry w reżyserii Macieja Prusa w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w którym występował do 1973 r. Następnie został zatrudniony w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie występował w spektaklach Izabeli Cywińskiej, Adama Hanuszkiewicza czy Janusza Wiśniewskiego" - czytamy w informacji opublikowanej na stronie MKiDN.
Jak przypomniano, aktor "na dużym ekranie zadebiutował w 1975 r. rolą księdza Dobiegniewa w filmie historycznym +Kazimierz Wielki+".
"Wiesław Komasa jest wybitnym twórcą monodramów, takich jak: +Wołający+ na motywach Starego Testamentu, poezji Kochanowskiego, Baczyńskiego, Różewicza, Bursy i Broniewskiego, +Moja bajka+ na motywach Stachury, Tagorego i Hessego, +Odejście Kaina+ wg tekstu wrocławskiej poetki Marianny Bocian oraz +Z kilkoma małymi poprawkami+, oparty na opowiadaniu +Brat+ Andrzeja Pastuszki" - napisano.
Zwrócono uwagę, że "ważnym aspektem dorobku artysty są liczne role na dużym ekranie w takich filmach, jak: +Zakręt+, +Thais+, +Na srebrnym globie+ czy +Nocne ptaki+". Przypomniano, że aktor zagrał też rolę strażnika SS w filmie Stevena Spielberga "Lista Schindlera".
"W latach 1988-2019 był pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, później Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie z powodzeniem reżyserował przedstawienia dyplomowe, m.in. takie jak +Awantura w Chioggi+ Carla Goldoniego i +Kabaret modernistyczny+ na motywach tekstów Bałuckiego, Witkiewicza i Gombrowicza czy +Wyszedł z domu+ i +Zabawa jak nigdy+ na podstawie utworu Williama Saroyana" - przypomniano na stronie MKiDN.
W 1995 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk teatralnych.
Za osiągnięcia i zasługi dla kultury polskiej Wiesław Komasa został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/