Kultura i sztuka po 1989 roku

27.10.2016

MKiDN: wicepremier otworzył “Music Export Conference”

- MKiDN informuje:

- W tym roku rozszerzyliśmy ofertę Programów Ministra o „Rozwój Sektorów Kreatywnych”, który m.in. zapewni wsparcie dla działalności eksportowej – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 27 października br. podczas otwarcia konferencji poświęconej eksportowi muzyki „Music Export Conference”. Trzydniowe wydarzenie odbywa się w Centrum Kreatywności w Warszawie.

Minister kultury zauważył, że mimo międzynarodowego sukcesu wielu polskich artystów oraz potencjału polskiego przemysłu muzycznego, kreatywność i talent polskich muzyków nie znajdują odzwierciedlenia w wartości eksportu polskiej muzyki.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę wpływy z praw autorskich, odpowiadają one tylko za 1,3 proc. rynku muzycznego. Jeden z celów tej konferencji - to próba zidentyfikowania skutecznych sposobów promowania muzyki za granicą i wykorzystania potencjału polskich artystów (…), by zwiększyć ich obecność na arenie międzynarodowej” - powiedział wicepremier.

Nowy Program Ministra

Prof. Gliński poinformował też, że w tym roku rozszerzona została oferta Programów Ministra.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom twórców i sektora muzycznego - uruchomiony zostanie nowy Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Rozwój Sektorów Kreatywnych”. Program ten będzie obejmować, między innymi, zapewnienie wsparcia dla działalności eksportowej, tworzenie sieci kooperacji i platform, oraz prowadzenie działań edukacyjnych i badawczych” – zaznaczył minister.

O promocji polskiej muzyki za granicą

Podczas debat i prezentacji zaplanowanych na pierwsze dwa dni konferencji organizatorzy wraz z zaproszonymi ekspertami i artystami będą poszukiwać rozwiązań problemów związanych z eksportem muzyki. Trzeci dzień konferencji skierowany jest dla osób stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej, dla których przygotowano warsztaty z dystrybucji cyfrowej oraz debiutu na rynku muzycznym.

Dodatkowo trzeciego dnia przewidziano spotkania networkingowe dla profesjonalistów z polskiej i niemieckiej branży muzycznej. Uczestnicy konferencji będą mogli także wziąć udział w koncertach showcasowych festiwalu Warsaw Music Week 2016.

Konferencja zakończy się 29 października br. Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury, Miastem Stołecznym Warszawa oraz festiwalem Warsaw Music Week.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL