Mamy dość bogaty program dotyczący głównie spraw ważnych dla polskiej kultury – zapowiada wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak poinformowano na stronie MKiDN, w poniedziałek szef resortu kultury rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych.
Jak poinformował na swojej stronie resort kultury, jednym z punktów programu są odwiedziny w nowo budowanym w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu. Przypomniano, że muzeum znajduje się w pobliżu miejsca, w którym w 2007 r. wzniesiono pomnik Bogini Wolności – replikę rzeźby ustawionej na Placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 r. Otwarcie planowane jest na czerwiec 2022 r. "Środki na budowę Muzeum przekazał m.in. polski rząd, a w jego powstawaniu uczestniczyła również Polska Fundacja Narodowa" - napisano.
W Waszyngtonie wicepremier Gliński odwiedzi również US Holocaust Memorial Museum, które jest oficjalnym pomnikiem upamiętniającym Holocaust. Z informacji uzyskanej od dyrekcji Muzeum wynika, że w najbliższych latach planowana jest zmiana wystawy głównej, która w większym stopniu uwzględni martyrologię innych narodów, w tym Polaków.
MKiDN poinformowało, że minister kultury i dziedzictwa narodowego planuje także rozmowy z władzami Georgetown University – uczelni, której program od wielu dekad współtworzyli polscy emigranci i która zawsze była życzliwa dla spraw polskich. Przypomniano, że wykładowcami GU byli m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński. Tu znajduje się tzw. ławka Karskiego.
W planie wizyty znalazła się Biblioteka Kongresu pełniąca dziś funkcję biblioteki narodowej Stanów Zjednoczonych. W jej zbiorach znajduje się ponad 170 mln woluminów w ponad 470 językach, w tym ok. 200 tys. książek i dokumentów związanych z Polską, w tym m.in. rękopisy nut Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i innych polskich kompozytorów.
Ponadto poinformowano, że w Nowym Jorku planowane jest spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z doradcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Koordynacji Strategicznej Volkerem Türkiem. Szef resortu kultury weźmie też udział w spotkaniu poświęconym zapewnieniu kontynuacji edukacji w sytuacjach konfliktowych i pokonfliktowych (w tym sytuacja Ukrainy). Ponadto spotka się z dyrektorami Metropolitan Museum Of Art oraz Guggenheim Museum.
Wyjaśniono także, że program wizyty obejmuje również rozmowy z władzami Le Moyne College w Syracuse oraz udział w obchodach Święta 3 Maja w Waszyngtonie oraz w Nowym Jorku, gdzie spotkanie jest organizowane w formacie Trójkąta Lubelskiego wspólnie z konsulatami Litwy i Ukrainy. Wicepremier Gliński złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego w Waszyngtonie oraz pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ mhr/