Widowisko „Przeźroczysty” powstało dzięki warsztatom teatralno-muzycznym zorganizowanym przez wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w ośrodku wychowawczym w Wielkich Drogach pod Krakowem. Poprzez poezję i hip-hop młodzi opowiadają o Karolu Wojtyle – podaje muzeum.
"W czasie warsztatów chłopcy z ośrodka wychowawczego podzieleni zostali na dwie grupy. Część z nich opracowała utwory muzyczne, a pozostali pracowali nad wizualizacjami" – powiedziała Magdalena Maślona, która w wadowickim muzeum odpowiada za komunikację z mediami.
Jak dodała, w widowisku udział wzięli również aktorzy teatru "Exit", którzy na co dzień zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami.
"Uczestnicy projektu poprzez poezję Karola Wojtyły oraz utwory w rytmie hip-hopowym pokazali drogę życia Karola Wojtyły. Widowisko wyreżyserował Maciej Sikorski, który związany z teatrem +Exit+ oraz Fundacją Budzenie Pasji" – powiedziała Maślona.
32-minutowe widowisko "Przeźroczysty" można obejrzeć w wersji online: https://youtu.be/2-hFPUX1i-o.
Magdalena Maślona podała, że muzeum zrealizowało projekt „Świat jest teatrem niekończących się zmagań" w ramach programu "Kultura Dostępna". Partnerami byli: Fundacja Budzenie Pasji, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wielkich Drogach, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół Klika Kraków oraz Music Art Krzysztof Odrobina. Pieniądze przekazało ministerstwo kultury poprzez Funduszu Promocji Kultury.
Wadowickie muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia i osobiste rzeczy papieża.
Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/