Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku będzie miał nową siedzibę – przeniesie się do gmachu po Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Przebudowa budynku będzie kosztowała blisko 10 mln zł, inwestycja ma zakończyć się w przyszłym roku.
Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku działa od 1985 roku, a od 1995 roku jest usytuowany na osiedlu Nowiny, zajmując budynki przy ul. Broniewskiego 23 oraz przy ul. Chabrowej 7 i 9. „W związku ze sporym zainteresowaniem ofertą placówki, temat konieczności budowy nowej siedziby dla MDK podejmowany był od kilku lat” - przypomniała rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku Agnieszka Skupień.
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, na potrzeby placówki przebudowany zostanie budynek, w którym wcześniej mieścił się Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny, przed dwoma laty przeniesiony do nowej siedziby. „Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, ogłoszenie przetargu planowane jest w II kwartale 2021 r., a prace zaplanowano na lata 2021-2022. Warto dodać, że inwestycja zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 9,6 mln zł” - dodała Skupień.
Jak podkreślił rybnicki radny Marek Florczyk, nowa siedziba rozwiąże problem braku miejsca do realizacji przez MDK bogatej oferty bezpłatnych zajęć w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa i integracji europejskiej. Związany z dzielnicą Maroko-Nowiny inny radny, Radosław Knesz, zwrócił uwagę na korzystną lokalizację nowej siedziby MDK. „Bardzo dobrze, że ta inwestycja powstanie w centralnej części Nowin, co poprawi estetykę tej przestrzeni i umożliwi łatwiejszy dostęp do MDK młodzieży z Rybnika” - powiedział.
Projekt zakłada przebudowę budynku Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego od strony południowej – pozostała część zostanie wyburzona. Na parterze budynku powstanie wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób, warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne i szatnie. Drugie skrzydło pełnić będzie funkcję administracyjną, znajdą się tam pokoje biurowe.
W holu zostanie wydzielone miejsce dla oczekujących rodziców, na końcu korytarza zlokalizowane będą pracownie muzyczne. Na pierwszym piętrze, nad salą wielofunkcyjną, znajdą się trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku będzie też m.in. ciemnia fotograficzna, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi i magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/