Kultura i sztuka 1945-1989

07.09.2019

Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim

Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49 w Ostrowie Wielkopolskim – naprzeciwko dworca kolejowego. To najnowsze przedsięwzięcie zrealizowane przez miasto w ramach obchodów Roku Komedy.

Autorem i wykonawcą muralu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego jest ostrowski artysta Konrad Mucha Moszyński. Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49 w Ostrowie Wielkopolskim.

"Zamysł jego lokalizacji w sąsiedztwie dworca kolejowego jest taki, aby był dobrze widoczny da przyjezdnych odwiedzających Ostrów. Do tej pory ta ściana była dość zaniedbana i nie sprzyjała dobremu wizerunkowi miasta. Myślę, że to barwne dzieło będzie zachęcało do zapoznania się biografią wybitnego kompozytora" – napisała na Facebooku prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

CZYTAJ TAKŻE

Na muralu Krzysztof Komeda Trzciński pokazany jest z profilu, a z jego oczu rozchodzi się pięciolinia. Wizerunek artysty jest kopią jego fotografii pochodzącej z rodzinnego archiwum. Na muralu widnieje napis: "Krzysztof Komeda Trzciński – w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz".

W bieżącym roku w Ostrowie Wlkp. obchodzony jest jubileusz upamiętniający 50. rocznicę śmierci Komedy. W związku z tym rada miasta ogłosiła 2019 rokiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

"To właśnie w naszym mieście rozpoczęła się przygoda Komedy z jazzem. Choć był urodzonym poznaniakiem, jego związki z Ostrowem Wielkopolskim są niekwestionowane" - podkreśla prezydent Ostrowa Wlkp.

W tym mieście Komeda uczęszczał do Gimnazjum Męskiego – dziś I LO przy ul. Gimnazjalnej. W szkole założył swój pierwszy zespół, w skład którego wchodzili uczniowie gimnazjum. Tutaj też poznał Witolda Kujawskiego, jednego z pionierów polskiego jazzu, kontrabasistę zespołu +Melomani+. Mieszkanie rodziny Trzcińskich mieściło się w Banku Polskim przy placu Bankowym, którego dyrektorem był ojciec Komedy – Mieczysław Trzciński.

Wizerunek kompozytora, z napisem "Tu mieszkał", widnieje także na tzw. witaczach przy głównych drogach wjazdowych i wyjazdowych z miasta.

Krzysztof Komeda Trzciński był pianistą i najsłynniejszym polskim kompozytorem muzyki jazzowej i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. W ciągu jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 65 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł duży wpływ na polską i europejską muzykę współczesną. Od 1968 r. przebywał w Los Angeles, gdzie pracował z Romanem Polańskim nad muzyką do filmów "Dziecko Rosemary" i Kulika "The Riot". W grudniu tego samego roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi: gdy wraz z pisarzem Markiem Hłaską wracał ze spaceru do domu, został przez niego nieumyślnie zepchnięty ze skarpy. Komeda upadł i zranił się poważnie w głowę. Stwierdzono krwiak mózgu. Przewieziony przez żonę Zofię do kraju - zmarł 23 kwietnia 1969 r. w szpitalu w Warszawie.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL