Projekt artysty Sławomira Pawszaka - barwny abstrakcyjny mural - zwyciężył w konkursie na projekt plastyczny fasady Muzeum nad Wisłą – tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
"Mamy zwycięzcę w konkursie na koncepcję artystyczną fasady nowej tymczasowej siedziby Muzeum. I jest to ważna wiadomość nie tylko dla ludzi zainteresowanych sztuką, ale też warszawiaków, bo będzie to bardzo wyrazisty nowy budynek przy Bulwarach Wiślanych" - powiedziała PAP Zofia Czartoryska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Spośród 51 nadesłanych zgłoszeń zwycięską koncepcję jury w składzie: Waldemar Baraniewski, Agnieszka Tarasiuk, Szymon Holcman, Małgorzata Kuciewicz i Joanna Mytkowska wybrało zwycięską koncepcję i I nagrodę przyznało projektowi Sławomira Pawszaka. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 20 tysięcy zł.
Fasada według projektu Pawszaka to barwny abstrakcyjny mural, który - jak zaznaczyła Czartoryska - widoczny będzie z wszystkich czterech stron: od strony Bulwarów, od strony Wisły i mostów po prawej i lewej stronie.
„Zwycięski projekt jest dziełem otwartym, powstałym z wiarą w ludzką kreatywność - tak jury uzasadnia werdykt. - Lekkie kolorowe formy zachowują malarski gest ręki oraz indywidualne zaangażowanie, oferując jednocześnie odniesienia uniwersalne. Praca przywodzi na myśl wielką tradycję modernistycznych murali, gdzie wśród złożonych licznych motywów widz aktywnie tworzy kolejne perspektywy odbioru. Zaletą projektu w kontekście mieszczącego się w pawilonie muzeum jest jego przyjazność i dostępność”.
II nagrodę w konkursie (5000 zł) przyznano Markowi Sobczykowi. Ten projekt jury doceniło za „artystyczną dojrzałość i szlachetną prostotę. Doskonała typografia podkreśla architektoniczny wyraz budynku". "Poetycka gra znaczeniami odnosi się zarówno do szeroko pojętego otoczenia muzeum i sztuki, jak i ich wewnętrznych napięć i sprzeczności” - uzasadniło jury.
Ponadto jury zdecydowało przyznać dwa wyróżnienia ex aequo (po 2500 zł) dla kolektywów artystycznych Minoga i Xolor. Praca kolektywu Minoga (Agnieszka Jacobson-Cielecka, Marta Rowińska, Lech Rowiński) - zdaniem jury - „jako jedyna spośród konkursowych prac nie jest komunikatem o sztuce, ale instalacją artystyczną samą w sobie. Działa bardzo oszczędną minimalistyczną formą, podkreślając właściwości wykorzystanych materiałów (miedź), włącza aspekt czasowości, zakładając patynowanie się użytego materiału”.
Kolektywowi Xolor (Anna Koźbiel-Walas i Adam Walas) udało się natomiast „operując prostą formą, nawiązać krytyczny dialog z dominującą w przestrzeni miasta reklamą zewnętrzną, jak i zawrzeć krytykę w istotnych kwestiach społecznych”.
Sławomir Pawszak (ur. 1984 w Warszawie) jest jednym z bardziej oryginalnych malarzy młodego pokolenia. Dyplom-wystawę w CSW Zamek Ujazdowski obronił w pracowni prof. Leona Tarasewicza w 2008 roku. Inspiracją dla jego projektu fasady Muzeum nad Wisłą jest „Cosmos” – amerykański serial popularno-naukowy z lat 80., obejrzany przez pół miliarda widzów w ponad 60 krajach, w którym człowiek przedstawiony był jako obywatel Ziemi, ambasador życia.
Jak powiedziała PAP Czartoryska, na skwerze Cubryny, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego montowany jest właśnie Pawilon projektu Adolfa Krischanitza, służący wcześniej, jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. W tej tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwarcie pierwszej wystawy planowane jest na marzec 2017 roku. (PAP)
abe/ agz/