W nowym miejscu i nowej strukturze ma w 2017 roku rozpocząć działalność Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Zmiany umożliwią lepszy dostęp do unikatowych zbiorów, które teraz znajdują się na terenie jednostki wojskowej.
W zgromadzonej w Poznaniu kolekcji znajdują się cenne eksponaty, wśród nich m.in. jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, elementy unikatowej tankietki biorącej udział w bitwie pod Mokrą czy tankietka z czasów wojny obronnej z 1939 r.
Obecnie dostęp do kolekcji jest utrudniony. Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) mieści się na terenie jednostki wojskowej i formalnie nie jest placówką muzealną. Można je zwiedzać, ale każda wizyta wymaga uzyskania zgody komendanta CSWL.
W 2017 roku muzeum ma rozpocząć działalność w nowym miejscu, jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zbiory trafią do nieużywanych hangarów w okolicy poznańskiego lotniska.
„W Ministerstwie Obrony Narodowej podjęto działania zmierzające do utworzenia, na bazie kolekcji sprzętu pancernego zgromadzonego w CSWL, Muzeum Broni Pancernej oddziału Muzeum Wojska Polskiego. Otwarty zostanie dla szerokiej publiczności nowy obiekt kulturalny popularyzujący historię polskiej wojskowości. Siedzibą przyszłego muzeum będzie działka w kompleksie wojskowym przy ul. Lotniczej” – poinformował PAP rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego Andrzej Tułowiecki.
Zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Henryk Idzi Łatkowski podkreślił, że w Poznaniu zgromadzono „wspaniały zbiór” i warto, by był on udostępniony wszystkim zainteresowanym.
„Przeprowadzimy adaptację pomieszczeń – to nie ma być skład broni pancernej a prawdziwe muzeum. Zgromadzone w Poznaniu pojazdy są na chodzie i chcemy organizować pokazy dynamiczne” – zapowiedział Łatkowski.
Otwarcie nowej placówki wstępnie zaplanowano na 17 czerwca 2017 r. – tego dnia przypada Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Radio Merkury, które poinformowało o przenosinach muzeum podało, że szefem poznańskiego oddziału MWP ma zostać obecny kustosz Muzeum Broni Pancernej major Tomasz Ogrodniczuk.
Obecnie w Muzeum Broni Pancernej podziwiać można około 50 eksponatów; gromadzono je w poznańskiej jednostce wojskowej od lat 60. ubiegłego wieku. Wiele eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej - odzyskały dawną świetność. (PAP)
pil/rpo/ dym/