Kultura i sztuka po 1989 roku

28.11.2016

Muzeum magicznego realizmu w Wiśle w maju otworzy podwoje

Największe w Europie muzeum magicznego realizmu zostanie otwarte 1 maja przyszłego roku w Wiśle. Placówka powstaje w willi "Ochorowiczówka", którą wzniósł na początku XX-w. psycholog, filozof, wynalazca, spirytysta i popularyzator Wisły Julian Ochorowicz. 1 maja 2017 r. przypadnie setna rocznica jego śmierci.

Obecnie zakończył się remont budynku. „Ze względu na ogromną wartość dzieł sztuki, które mają się znaleźć w +Ochorowiczówce+, zimę chcemy wykorzystać na przygotowanie odpowiednich warunków przechowywania obrazów. Okres grzewczy pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w salach muzealnych. Wszystkie dzieła zostaną umieszczone w +Ochorowiczówce+ w lutym i marcu 2017 r.” – powiedział inicjator przedsięwzięcia Sebastian Chachołek z Fundacji Polski Konwój Kultury..

Chachołek podkreślił, że będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce i największa w Europie. Wystawionych zostanie w niej ponad 300 prac ze zbiorów prywatnych: oprócz Beksińskiego, także Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego i Jarosława Jaśnikowskiego. Jak dodał największe obecnie takie muzeum znajduje się w Holandii. Prezentuje ok. 200 dzieł.

Muzeum powstaje w willi "Ochorowiczówka". Bywali w niej m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Reymont, który pracował w niej nad ostatecznym kształtem powieści "Chłopi".

Placówka zajmie całą przestrzeń willi oraz dobudowany pawilon. Będzie miało powierzchnię ok. 600-700 m kw. Znajdzie się tam miejsce na stałą ekspozycję, przygotowaną wspólnie z Towarzystwem Miłośników Wisły, która będzie przybliżała postacie popularyzatorów beskidzkiego kurortu, m.in. Bogumiła Hoffa, Władysława Reymonta i Bolesława Prusa.

Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.

Julian Ochorowicz urodził się w 1850 r. Był m.in. filozofem i psychologiem. Wykładał na uniwersytecie we Lwowie. W Paryżu prowadził badania nad hipnotyzmem. Uważany jest za jednego z głównych teoretyków polskiego pozytywizmu. Był także pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Podkreślał znaczenie psychologii dla medycyny. Badał zjawiska hipnotyczne i parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Konstruował m.in. aparaty telefoniczne. Był jednym z prekursorów badań w dziedzinie telewizji, fototechniki i chemii fotograficznej. W Wiśle spędził 11 lat od 1901 r. Zmarł w Warszawie.(PAP)

szf/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL