Spektakl „Muzeum skarbów” w reż. Anety Wróbel (zarówno w wersji z audiodeskrypcją, jak i z napisami w języku polskim i angielskim) można oglądać bez ograniczeń na naszym kanale na YouTube do 30 kwietnia – poinformowano na Fb warszawskiego Teatru Baj.
"+Muzeum skarbów+ to tytuł prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na końcu w formie pełnoprawnej premiery. Punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia były fantastyczne i wyjątkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów" - czytamy na stronie teatru.
Przypomniano, że głównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która właśnie narodziła się w pracowni plastycznej. "I jak to z takimi świeżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć się w nieznanym, magicznym, i często zadziwiającym bajkowym świecie. Zupełnie jednak niespodziewanie Andrzejek okazuje się chłopcem, który według przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagając stworzyć Muzeum skarbów. Żeby jednak tego dokonać musi odnaleźć serce Muzeum. I tutaj wszystko się zaczyna…" - napisano o akcji spektaklu.
Wyjaśniono, że pierwszy odcinek "Muzeum skarbów" został wyemitowany na początku września – kolejne ukazywały się raz w tygodniu, aż do premiery całego spektaklu, która odbyła się 23 i 24 października 2020 r.
W spektaklu wykorzystano lalki i scenografię z następujących spektakli Teatru Baj: "Gęś, Śmierć i Tulipan" reż. i scen. Marcin Jarnuszkiewicz, "Inook i tajemnica Słońca" reż. Krzysztof Niesiołowski, scen. Adam Kilian, "Młynek do kawy" reż. Krzysztof Niesiołowski, scen. Zofia Czechlewska-Ossowska, "Niebieski piesek" reż. Krzysztof Niesiołowski, scen. Zbigniew Burkacki, "O zaklętym kaczorze" reż. Krzysztof Niesiołowski, scen. Zofia Czechlewska-Ossowska i "Trzy pomarańcze" reż. Krzysztof Niesiołowski, scen. Zofia Czechlewska-Ossowska.
Scenariusz i reżyseria - Aneta Wróbel. Zdjęcia zrealizował Wojciech Suleżycki. Koncepcja scenograficzna - Łukasz Kuczyński. Muzykę skomponował Marcin Albert Steczkowski. Montaż -Jakub Motylewski.
Występują: Elżbieta Bielińska (Archiwistka, Gęś, Jagna, Czarodziejska Kula), Andrzej Bocian (Jeż, Złotnik-Kaczor, Inook, Młynek do kawy, Kierowca, Jeff, Tragarz 1), Malwina Czekaj (Andrzejek), Hanna Kinder-Kiss (Niebieski pies, Weronka, Niedźwiedź, Słońce, Tragarz 2), Aneta Płuszka (Papuga, Duch Wiatru), Robert Płuszka (Czerwona Broda, Narrator, tata Inooka, Wicher, Kocur, Policjant) i Małgorzata Suzuki (Mag Magazynierka, Wojewodzianka, Duch Księżyca).
Przedstawienie dla widzów powyżej 4 roku życia.
Spektakl w całości i w odcinkach dostępny jest na kanale YouTube Teatru.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/