IX Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius’18, w których uczestniczy 55 galerii, 250 artystów z 20 krajów, rozpoczęły się w czwartek w Wilnie. Polskę na targach reprezentuje m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. "Pokażemy, w jaki sposób artyści interpretują wydarzenia historyczne i społeczne XX i XXI wieku" - powiedziała PAP Monika Kozioł z MOCAK, kurator ekspozycji.
Krakowskie muzeum w wileńskich Targach uczestniczy po raz trzeci. W tym roku we współpracy z Instytutem Polski w Wilnie prezentuje głównie filmy wideo, w ramach programu "Nowa historia w sztuce".
Prace z kolekcji krakowskiego muzeum Boaza Arada, Victora Linda, Łukasza Surowca oraz Krzysztofa Wodiczko odnoszą się do II wojny światowej oraz Holokaustu. Nowszą historię pokazuje dokumentacja Projekcji na pomnik Adama Mickiewicza, która powstała w 40. rocznicę marca 1968 roku.
Pokazywany jest także film tworzony w latach 1978–1999 przez Józefa Robakowskiego - który nagrywał plac przed swoim blokiem na łódzkim osiedlu, tzw. Manhattanie - ukazujący społeczne i ustrojowe zmiany w Polsce w tym okresie.
Krakowskie muzeum w Wilnie pokazuje też fotografie Nikity Shalennego nawiązujące do Euromajdanu na Ukrainie w latach 2013–2014 i wydarzeń z nim związanych, takich jak porwania i tortury, które stały się tam codziennością, a także rysunki Dana Perjovschiego stworzone w MOCAK-u w 2013 roku, w których w ironiczny sposób odnosi się do współczesnej ekonomii i wynikającego z niej konsumpcjonizmu.
Targi ArtVilnius’18 są największą tego typu imprezą w krajach bałtyckich, które każdego roku odwiedza około 20 tys. osób. "To świetne miejsce do pokazywania prac (...) i oswajania widza ze sztuką współczesną, co jest jednym z zadań, jakie realizuje nasze muzeum" - powiedziała Kozioł.
Na wileńskich Targach obecne są galerie z Warszawy i Poznania, Piktogram i Assembly Gallery. Tematem przewodnim tegorocznych targów jest Litwa, Łotwa i Estonia, które w tym roku obchodzą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W związku z tym prezentowany jest przegląd sztuki współczesnej państw bałtyckich.
W programie tradycyjnie zaplanowany jest m.in. wybór najlepszej galerii i najlepszego młodego artysty. Swoich faworytów wybierze również publiczność.
Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius’18 potrwają do niedzieli włącznie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ agz/