XIX wiek

03.07.2018

Muzeum w Suwałkach kupi kolejny obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Alfred Wierusz-Kowalski. Źródło: Polona Alfred Wierusz-Kowalski. Źródło: Polona

Obraz "Osaczony" autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego trafi w lipcu do kolekcji Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Muzeum na zakup obrazu otrzymało dofinansowanie z resortu kultury.

Obraz będzie kosztował muzeum 380 tys. zł. Muzeum otrzymało na jego zakup 200 tysięcy zł dofinansowania z resortu kultury w ramach programu "Kolekcje muzealne" oraz 180 tys. zł z budżetu miasta Suwałki.

Dzieło datowane jest na początek lat 80. XIX wieku. Płótno o rozmiarach 47,5 x 72 cm przedstawia sanie z powożącym nimi mężczyzną, osaczone przez stado atakujących wilków. Obraz zostanie zaprezentowany w Suwałkach 24 lipca.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach kupiło w ubiegłym roku trzy obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego: „Wilk w nocy”, "Orszak wieśniaków" i "Śmiejąca się dziewczyna". W sumie wydało na ich zakup ok. 750 tys. zł.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział PAP, że w ostatnich trzech latach muzeum kupiło sześć cennych obrazów. W tym roku to pierwszy i prawdopodobnie jedyny zakup.

„Te obrazy zmieniły profil naszej suwalskiej kolekcji. Wystawa, którą prezentujemy w muzeum, została wzbogacona wizualnie. Jest coraz bardziej atrakcyjna dla oglądających” - dodał Brzozowski.

Muzeum posiada największą kolekcję dzieł malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym tak charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno "Pocztarek".

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku w 100. rocznicę jego śmierci na jednym z wieżowców powstał mural poświęcony artyście. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL