Za 185 tys. zł Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie kupiło obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem” z ok. 1907 r. Nabytek zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na zamku w Lidzbarku Warmińskim w rocznicę wielkiej bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski, dzieło Antona Hoffmanna (1863–1938), malarza ze szkoły monachijskiej, udało się kupić po wieloletnich negocjacjach. Olejny obraz na płótnie o wymiarach blisko 3 na 6 m, w pozłacanej ramie z automatycznie naciągającym się blejtramem, kosztował 185 tys. zł i został nabyty dzięki dotacji celowej samorządu woj. warmińsko-mazurskiego.
Obraz przedstawia historyczną bitwę pod Lidzbarkiem Warmińskim (niem. Heilsberg), stoczoną 10 czerwca 1807 r. przez Wielką Armię ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w najbliższą rocznicę tego wydarzenia w salach lidzbarskiego zamku.
Żuchowski powiedział PAP, że marzy, aby ten obraz stał się zaczątkiem przyszłej kolekcji prezentującej epopeję napoleońską na Warmii i Mazurach. Jak przypomniał, dotychczas nie było muzeum w regionie z taką ekspozycją.
Inscenizacje walk z epoki napoleońskiej odbywają się co roku w Lidzbarku Warmińskim i podolsztyńskim Jonkowie. Wśród wielu miejsc kojarzonych przez miłośników historii z pobytem cesarza Francuzów wymieniany jest najczęściej pałac w Kamieńcu k. Susza, w którym w 1807 r. Napoleon spędził kilka tygodni z Marią Walewską.
Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim była największą - pod względem liczebności wojsk i strat - bitwą napoleońską w obecnych granicach Polski. Walczyło w niej 55 tys. Francuzów oraz 80 tys. Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte.
Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez sprzymierzone wojska rosyjskie i pruskie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do podpisania traktatów pokojowych w Tylży.
O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ wj/