Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2017

Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło zbiory sztuki współczesnej

"Bitwa pod Grunwaldem" Edwarda Dwurnika w Muzeum Warmii i Mazur. Fot. Grzegorz Kumorowicz "Bitwa pod Grunwaldem" Edwarda Dwurnika w Muzeum Warmii i Mazur. Fot. Grzegorz Kumorowicz

Obrazy Edwarda Dwurnika i prace artystów związanych z regionem zakupiło Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dzięki dotacjom resortu kultury i samorządu województwa. Nowe nabytki do zbioru sztuki współczesnej będą prezentowane do niedzieli w refektarzu olsztyńskiego zamku.

Zakupiony przez muzeum wielkoformatowy (3,4 x 6m) obraz Dwurnika "Bitwa pod Grunwaldem" został namalowany z okazji 600. rocznicy słynnej bitwy. Po raz pierwszy pokazano go w Olsztynie w czerwcu 2010 r. na wystawie "Grunwald w sztuce. Co po Matejce?"

Obraz przedstawia skłębiony w walce i zwykłej bijatyce tłum współczesnych postaci. Jest odniesieniem do chaosu panującego w życiu społecznym i politycznym Polaków.

"Ukazuje współczesną +nawalankę+, przepychankę społeczną ludzi zawiedzionych, których zachowanie symbolizuje podziały w społeczeństwie i chaos w polityce, jednak z dystansem i ironią, bo Dwurnik zawsze odnosi swoją sztukę do współczesności, zwłaszcza gdy dotyka historii" - powiedziała PAP Grażyna Prusińska, historyk sztuki z Muzeum Warmii i Mazur.

Drugie z zakupionych dzieł pochodzi z jednego z najwyżej cenionych cyklu malarskiego Dwurnika zatytułowanego "Sportowcy", będącego wizualną kroniką PRL-owskiej codzienności i portretem ludzi różnych warstw i zawodów, przynależnych tej epoce. Obraz pt. "Mróz minus piętnaście" powstał kilka miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego.

"Przywołuje nastrój grudniowej nocy, kiedy na zaśnieżonych ulicach nie było przechodniów, a pojawiły się czołgi, transportery, koksowniki i wojsko" - powiedziała Prusińska.

Nowy nabytek uzupełni - liczącą 84 pozycje - kolekcję prac Dwurnika z lat 1973-2003, znajdującą się w zbiorach olsztyńskiego muzeum.

Edward Dwurnik (ur. 1943 r.) to malarz i grafik, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich, laureat wielu nagród. Tworzy rozbudowane cykle malarskie. W ciągu półwiecza namalował blisko pięć tysięcy obrazów, wykonał ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik.

Wśród nowo zakupionych nabytków są też dzieła twórców związanych z regionem; w tym namalowany przez Juliana Dadleza "Portret Janusza Wierzyńskiego" i rzeźba "Dłoń" autorstwa Macieja Marschalla.

Wzbogacenie zbiorów sztuki współczesnej Muzeum Warmii i Mazur było możliwe dzięki dotacjom: 105 tys. zł przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ponad 29 tys. zł przyznał placówce samorząd woj. warmińsko-mazurskiego.

Muzealne nabytki można oglądać do najbliższej niedzieli w refektarzu olsztyńskiego zamku. Wystawie towarzyszy cykl wykładów popularyzatorskich związanych z zakupionymi dziełami.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL