Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2019

Muzycy grający w rikszy promują 8. Katowice JazzArt Festival

JazzMobil, czyli elektryczna riksza wożąca dwóch muzyków, grających na gitarze i puzonie, wyruszyła we wtorek na ulice Katowic. To zapowiedź rozpoczynającego się w piątek 8. Katowice JazzArt Festivalu.

"Ten najmniejszy klub jazzowy na świecie - JazzMobil - zapowiada, że już za kilka dni, w piątek rozpoczyna się 8. Katowice JazzArt Festival, którym Katowice świętują Międzynarodowy Dzień Jazzu, ustanowiony na 30 kwietnia przez UNESCO" - powiedział Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

W programie festiwalu znalazło się 19 wydarzeń, w tym 17 koncertów. "Przez 8 lat udało się zgromadzić wokół festiwalu sporą publiczność. Udało się to chyba przede wszystkim dlatego, że to nie jest typowy festiwal jazzowy. Pokazujemy, że jazz można znaleźć i w muzyce rockowej, i w muzyce świata, i w muzyce klasycznej. Otwieramy się więc na bardzo szeroką publiczność i ona przychodzi na ten festiwal" – dodał Kałębasiak.

"Repertuar dobieramy spontanicznie, to wychodzi samo" - wyjaśnił puzonista Konstanty Janiak. "Pierwszy raz występuję w takim małym klubie i jest bardzo fajnie. Widać, że wzbudza to zainteresowanie publiczności" - dodał gitarzysta Mariusz Orzełowski.

Tegoroczna edycja festiwalu ma być oniryczna i rozmarzona, ale kipiąca twórczą energią. Jej mottem są słowa Milesa Davisa: "You should never be comfortable, man". Wystąpią muzycy z Wielkiej Brytanii, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Hiszpanii, Francji, Kolumbii, Holandii, Szwajcarii, a także Polski. Dużą część programu tworzą kobiece składy lub grupy, którym przewodzą jazzwomen. Festiwal jest bowiem częścią inicjatywy Keychange, dążącej do parytetu płci w programach festiwali.

Wśród koncertów - premierowe wykonanie kompozycji jazzowej Huberta Zemlera - cenionego polskiego perkusisty, napisanej specjalnie na zamówienie festiwalu, a także występ Resiny w Zakładzie Karnym w Katowicach. Wśród wydarzeń towarzyszących - wystawa portretów mistrzów jazzu takich jak Miles Davis, Chat Baker czy Billie Holiday w obiektywie legendarnego amerykańskiego fotografika Lee Friedlandera. Jego syn, wiolonczelista Erik Friedlander, wystąpi na festiwalu w dwóch oryginalnych projektach.

Festiwal potrwa do 30 kwietnia. Od 2015 r. Katowice należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL