Krakowska Piwnica Św. Norberta, obchodząca w tym roku 25-lecie działalności artystycznej, przygotowała cykl koncertów „Muzyczna Wędrówka Szlakami Europy”. Pierwszy z nich odbędzie się we wtorek na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„Jak zwykle będzie to koncert wielokulturowy, składający się z utworów charakterystycznych dla kultur małych ojczyzn, a także z piwnicznych przebojów, w wykonaniu naszych artystów” - powiedział PAP założyciel i dyrektor Piwnicy Św. Norberta Stefan Błaszczyński.
Podkreślił, że wykonawcy wywodzący się z różnych krajów przedstawią muzykę swoich ojczyzn, m.in. Łada Marija Gorpienko pieśni ukraińskie i rosyjskie, Desisława Christozowa – bałkańskie i łemkowskie, Debora Ranieri – włoskie i Jorgos Skolias – greckie. Nie zabraknie też piosenek z rodzimych „małych ojczyzn” w wykonaniu piwnicznych artystów. Całość połączy muzyka instrumentalna, pełniąca rolę narratora.
„To wspólne świętowanie, wspominanie i snucie marzeń o przyszłości jest czymś, co artyści Piwnicy Św. Norberta chcieliby podarować swojej stałej wiernej widowni, oraz widzom, którzy przyjdą na koncert po raz pierwszy” - podkreślił Błaszczyński. Dodał, że lipcowy koncert będzie też zaproszeniem do następnych „wspólnych wypraw w krainę muzyki i poezji”.
W cyklu zaplanowano bowiem kolejne wydarzenia: 22 sierpnia „Opowieści muzyczne” w ogrodach OO. Karmelitów na Piasku, czyli muzyczną wędrówkę przez różne gatunki - od folku, poprzez jazz, aż do rocka. 17 października w bazylice Karmelitów odbędzie się koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II, na który złoży się poezja papieża-Polaka i narodowych wieszczów. 30 listopada Piwnica Św. Norberta wystąpi z wielokulturowym programem andrzejkowym z słynnych „Jaszczurach”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Piwnica Św. Norberta swój pierwszy koncert dała 25 stycznia 1992 r. w podziemiach krakowskiego kościoła p.w. św. Norberta przy ul. Wiślnej 11. Przy kościele św. Norberta zespół działał do kwietnia 2000 r. Potem przeniósł się do pomieszczeń udostępnionych przez klasztor OO. Karmelitów na Piasku, skąd po trzech latach powrócił na ul. Wiślną - tym razem do Piwnicy "Wiślna 12", znajdującej się w podziemiach Kurii Metropolitalnej. Po pewnym czasie musiał opuścić również i tę siedzibę i występował w "Kolanku no 6" przy ul. Józefa. Obecnie zespół nie ma własnej sali, swoje koncerty prezentuje w różnych miejscach, m.in. na dziedzińcu Collegium Maius.
Zespół ma na swoim koncie także występy zagraniczne m.in. we Frankfurcie, Lwowie, Budapeszcie, Norymberdze, Rzymie, Grazu.
Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem artystycznym. (PAP)
rgr/ pat/