Trzej kontratenorzy - Artur Stefanowicz, Michał Sławecki i Kacper Szelążek - wystąpią w warszawskiej Filharmonii Narodowej w spektaklu muzycznym "Baroque Living Room". Koncert, zaplanowany na 17 marca, odbędzie się w ramach cyklu "Muzyka dawna".
Spektakl "Baroque Living Room" został oparty o pracę amerykańskiego kompozytora muzyki współczesnej Johna Cage'a z 1940 r. pt. "Living Room Music". Przedstawia rywalizację dwóch studentów śpiewu o przychylność swojego profesora. Ich zabiegi przedstawione zostały w formie arii i duetów ze słynnych oper mistrzów baroku jak Haendel, Vivaldi czy Purcell, a także muzyką Cage'a.
W programie koncertu znalazły się takie utwory jak m.in. "Living Room Music" Johna Cage'a, aria "Vedro con mio diletto" z I aktu opery "Il Giustino" Antonio Vivaldiego, aria "Son qual nave" z opery "Artaserse" Riccardo Broschiego, aria Rinalda "Venti, turbini" z I aktu opery "Rinaldo" Georga Friedricha Haendla, aria Ducha Zimna "What power art thou" z III aktu opery "King Arthur" Henry'ego Purcella czy aria Alcesty "Gelosia spietata Aletto" z II aktu opery "Admeto" Haendla.
Dobór kompozycji ma ukazać techniczne możliwości głosów kontratenorów. Obok Artura Stefanowicza - jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków i pedagogów - wystąpią jego studenci: Kacper Szelążek i Michał Sławecki. Śpiewakom towarzyszyć będzie zespół kameralny Ensemble Club Europa, który poprowadzi szwajcarska klawesynistka polskiego pochodzenia Dorota Cybulska-Amsler. Spektakl wyreżyseruje Natalia Kozłowska.
Artur Stefanowicz jest absolwentem wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1991 r.), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Artysza. Naukę śpiewu kontynuował pod okiem Paula Esswooda i prof. Jadwigi Rappe. Stefanowicz jest laureatem I nagrody im. Venanzio Rauzziniego na Międzynarodowym Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Wiedniu (1990) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w holenderskim 's-Hertogenbosch (1991). Występował z takimi orkiestrami jak m.in. Berliner Symphoniker, Sinfonia Varsovia, Orchestra of the Age of Enlightenment, Hedos Ensemble, Concerto Italiano czy The Netherlands Wind Ensemble. Śpiewał w Opera Comique w Paryżu, Warszawskiej Operze Kameralnej, Florida Grand Opera w Miami, English National Opera w Londynie czy New York City Opera. Stefanowicz jest także znany jako wykonawca muzyki oratoryjno-kantatowej. Jego repertuar obejmuje epoki od średniowiecza do współczesności.
Podczas wtorkowego koncertu towarzyszyć mu będzie Michał Sławecki, jego absolwent z Akademii Muzycznej w Warszawie. Sławecki zadebiutował jeszcze podczas studiów, jako Książę Orlovski w "Zemście Nietoperza" Johanna Straussa w Operze na Zamku w Szczecinie. W kolejnych latach występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Szczecinie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku czy Teatrze di Manoel na Malcie. Współpracuje z takimi artystami jak Paweł Mykietyn, Maciej Zieliński i Andrzej Zarycki.
Kacper Szelążek jest studentem studiów magisterskich w klasie śpiewu prof. Stefanowicza. Studia licencjackie Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina ukończył z wyróżnieniem. Występuje z najlepszymi polskimi zespołami muzyki dawnej w takich salach koncertowych jak m.in. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich czy Filharmonia w Bratysławie. Dzięki swoim osiągnięciom został reprezentantem Polski podczas festiwalu Bratislava Music Fest w Bratysławie w 2013 r. Dla Polskiego Radia Szelążek nagrał cykl "Trzy fragmenty do słów Kasprowicza" Karola Szymanowskiego oraz "5 pieśni do słów K. Iłłakowiczówny" Witolda Lutosławskiego. (PAP)
pj/ agz/