Koncerty muzyki awangardowej i eksperymentalnej oraz spotkania edukacyjne i warsztaty związane z tym rodzajem działalności artystycznej to cykl wydarzeń w ramach projektu „Sygnał/Szum”, które organizuje w Płocku tamtejsza Fundacja Nobiscum.
Przedsięwzięcie, które obejmować będzie np. „spacer dźwiękowy” z wsłuchiwaniem się w odgłosy ulic miasta, otrzymało wsparcie finansowe ze środków samorządu Mazowsza. Partnerem jest Płocka Galeria Sztuki.
„Organizujemy cykl wydarzeń, koncerty i warsztaty, których uczestnicy będą mogli zmierzyć się z czymś nowym w sztuce dźwiękowej, bo nie tylko w muzyce” – podkreślił podczas środowej konferencji prasowej prezes Fundacji Nobiscum Piotr Dąbrowski.
Jak zapowiedział, w ramach projektu „Sygnał/Szum” w najbliższą sobotę, 6 lipca, w płockiej kawiarni „Charlie” odbędzie się koncert Marka Kamińskiego i Zbigniewa Chojnackiego. „Będzie to wydarzenie realizujące ideę muzyki poszukującej. Obaj artyści z powodzeniem wykorzystają bardziej klasyczne instrumentarium w bardziej niekonwencjonalny sposób” – dodał Dąbrowski.
Prezes Fundacji Nobiscum zaznaczył, że projekt „Sygnał/Szum” obejmował będzie nie tylko koncerty muzyki awangardowej i eksperymentalnej, ale również przedsięwzięcia artystyczne z pogranicza sztuk. Wśród tego typu wydarzeń, które będą uzupełniały te typowo muzyczne, wymienił m.in. planowane na 16 lipca warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w Płockiej Galerii Sztuki – uczestnicy stworzą prace w oparciu o dźwiękowe nagranie terenowe.
„Później, 20 lipca, w Płocku pojawią się Marcin Barski i Marcin Dymiter, dwaj artyści związani z Instytutem Pejzażu Dźwiękowego. W Płockiej Galerii Sztuki najpierw odbędzie się koncert muzyczny, a potem zabierzemy wszystkich chętnych na wieczorny spacer dźwiękowy, żeby posłuchać trochę płockiej audiosfery, by uświadomić sobie, co ciekawego dźwiękowo nas otacza, co tak naprawdę może nam dać słuchanie audiosfery” – powiedział Dąbrowski.
Przyznał, że cykl wydarzeń w ramach projektu „Sygnał/Szum”, który będzie kontynuowany do końca roku, w tym także poprzez przedsięwzięcia audiowizualne, nie jest skierowany do masowej publiczności. „Liczę jednak na to, że z każdym wydarzeniem, ktoś nowy będzie miał okazję zapoznać się z muzyką awangardową, eksperymentalną, i to nie tylko elektroniczną” – dodał.
Prezes Fundacji Nobiscum podkreślił, że projekt „Sygnał/Szum” wprowadza Płock na mapę tych miast w Polsce, w których, jak w przypadku np. Warszawy, Poznania czy Krakowa, przedsięwzięcia związane z muzyką poszukującą, awangardową i eksperymentalną, organizowane są już od wielu lat.
Fundacja Nobiscum powstała w Płocku w 2018 r. Na swej stronie internetowej przedstawia się tak: „Chcemy promować sztukę, wiedzę historyczną wolną od ideologii, wspierać działania lokalne i społeczne. Organizować koncerty, wystawy, wydawać publikacje książkowe i płytowe. /.../ Chcemy edukować i konfrontować z nowymi wymiarami sztuki. Jednocześnie bliska jest nam historia lokalna, chcemy mówić o jej zapomnianych kartach, przedstawiać dotąd nieznane fakty, pomagać w docieraniu do korzeni dzięki kwerendom genealogicznym”.
Dotychczas Fundacja Nobiscum wydała m.in. książkę Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej „Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 r.” prezentującą jedną z najstarszych ulic miasta, a zarazem główną ulicę dawnej dzielnicy żydowskiej wraz z informacjami o poszczególnych nieruchomościach i ich mieszkańcach; zrealizowała także audiowizualny projekt „Ubiel”, nawiązujące do nazwy miejscowości, w której 200 lat temu urodził się Stanisław Moniuszko oraz do jego twórczości - prezentacji projektu towarzyszyła premiera wydawnictwa CD pod tym samym tytułem, zawierająca eksperymentalne wersje siedmiu utworów kompozytora.
W ostatnim czasie Fundacja Nobiscum na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki przygotowała wystawę planszową „Muzyka w przestrzeni. O płockiej architekturze lat minionych”. Ekspozycja ta prezentuje ok. 40 dawnych rysunków architektonicznych budynków zlokalizowanych na terenie Płocka - rysunki pochodzą ze zbiorów tamtejszego oddziału Archiwum Państwowego oraz z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. W planach jest m.in. wydanie jeszcze w tym roku przewodnika „Śladami płockich Żydów”. (PAP)
mb/ itm/