W Filharmonii Narodowej odbędzie się we wtorek koncert kameralny poświęcony twórczości ojca i syna - Henryka Mikołaja i Mikołaja Góreckich. Utwór syna, zatytułowany „Koncert na akordeon i smyczki”, będzie miał swoją prapremierę. Powstał on na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca w ramach projektu pod patronatem MKiDN.
Podczas koncertu kameralnego w Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory Henryka Mikołaja i Mikołaja Góreckich - ojca i syna, a jednocześnie mistrza i ucznia. Henryk Górecki w latach 60. i 70. został obwołany twórcą radykalnej muzycznej awangardy. Jego syn - Mikołaj - podąża artystyczną drogą wyznaczoną przez ojca. Po jego śmierci dokończył rozpoczęte przez niego dzieła.
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej wykona m.in. powstałe przed półwieczem "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego, inspirowane polską muzyką renesansową. Repertuar zdominują jednak kompozycje Góreckiego juniora. Jedna z nich, "Koncert na akordeon i smyczki" będzie miała we wtorek swoją prapremierę. Utwór powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonanie "Koncertu…" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Jak informują organizatorzy wydarzenia, repertuar odzwierciedla przekrój twórczości Mikołaja Góreckiego, zawierając kompozycje powstałe na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Podobnie jak "Trzy utwory w dawnym stylu", wybrane utwory Góreckiego juniora również czerpią inspiracje z muzyki minionych epok.
Mikołaj Górecki urodził się 1 lutego 1971 roku w Katowicach jako syn kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego i pianistki Jadwigi Rurańskiej. Jego ojciec zasłynął w Polsce jako twórca skrajnie awangardowy, prezentując utwór "Scontri" na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 1960 roku. Na świecie stał się znany w latach 90. ubiegłego wieku za sprawą "3. Symfonii +Symfonii pieśni żałosnych+ op. 36 na sopran solo i orkiestrę", która po raz pierwszy została wykonana w Polsce w 1976 roku, wywołując kontrowersje wśród krytyków i publiczności. W kontrze do wcześniejszych utworów artysty ten miały charakteryzować minimalizm i prostota środków. W 1992 "3 Symfonia" zaczęła trafiać za pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów dzięki ukazaniu się jej płytowego wydania w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta.Górecki junior edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat. Jako dziecko pobierał lekcje gry na skrzypcach i na fortepianie. W 1990 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach w klasie fortepianu. Jako student katowickiej Akademii Muzycznej kształcił się pod kierunkiem ojca w zakresie kompozytorstwa. W 2000 r. obronił doktorat z kompozycji w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2001 wykładał w McGill University w Montrealu w Kanadzie.
Program "zamówienia kompozytorskie" pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej MKiDN, jego celem jest "tworzenie nowych dzieł muzycznych, ich prawykonanie, popularyzacja i udostępnianie w przestrzeni publicznej".(PAP)
mwp/ pat/