Prawykonanie suity symfonicznej Urszuli Borkowskiej "Cyberfonia", inspirowanej twórczością Stanisława Lema, zakończy w sobotę w Filharmonii Łódzkiej tegoroczny Wędrowny Festiwal "Kolory Polski". Festiwalowe koncerty gościły latem w 20 miejscowościach regionu łódzkiego.
W koncercie finałowym wystąpi Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod batutą Daniela Raiskina, a także soliści: Klaudiusz
Baran (bandoneon), Marcin Świderski (syntezator), Sebastian Wypych (kontrabas) oraz sama kompozytorka - Urszula Borkowska, która podczas prawykonania zasiądzie przy syntezatorach i instrumentach programowanych - poinformował PAP Jakub Wiewiórski z Filharmonii Łódzkiej. Jako narrator wystąpi zaś Jarosław Gajewski.
Suita symfoniczna "Cyberfonia" na czterech solistów, narratora, chór i orkiestrę symfoniczną inspirowana jest cyklem opowiadań Stanisława Lema "Cyberiada", osadzonych w świecie robotów. Jej autorka - kompozytorka, aranżerka i pianistka - podkreśla, że muzyka ma charakter nieco ilustracyjny.
"Z poszczególnych bajek Lema wybrałam fragmenty obrazujące określony klimat, nastrój. Te bajki są bardzo archetypiczne, tak naprawdę nie traktują o robotach, a o ludziach i o tym staram się pamiętać, pisząc utwór" - przyznaje Borkowska, która podkreśla, że zainteresowanie science-fiction towarzyszy jej od lat.
Istotną cechą "Cyberfonii", symbolicznie przedstawiającą istotę pisarstwa Lema, jest połączenie orkiestry z muzyką elektroniczną. W utworze znajdą się też m.in. elementy muzyki współczesnej oraz jazzu.
Urszula Borkowska jest współzałożycielką, kompozytorem oraz aranżerem zespołów Machina del Tango, BACH, Monday Girls i Febus Wąsaty Trio. Jest autorką muzyki do wielu przedstawień teatralnych m.in. do spektaklu "Bajki robotów" w stołecznym Teatrze Capitol. Najnowszy spektakl z jej muzyką to przedstawienie Teatru Polskiego "Wszędzie jest wyspa Tu" do poezji Wisławy Szymborskiej w reż. Magdaleny Smalary.
Kompozytorka współrealizowała też recitale m.in. Anny Tkacz, Anny Dereszowskiej, Grażyny Barszczewskiej. Przygotowywała aranżacje dla projektów dla Kayah, Anity Lipnickiej, Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego. Współpracowała także ze śpiewaczkami operowymi.
Sobotnie prawykonanie będzie 23 koncertem na trasie 15. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". W czasie wakacyjnych weekendów festiwal odwiedził latem 20 miejscowościach regionu łódzkiego, m.in. Pabianice, Konstantynów Łódzki, Rogów, Lutomiersk, Sulejów czy Lipce Reymontowskie. Koncerty odbywały się m.in. w klasztorach, kościołach, a także w Arboretum.
W romańskiej kolegiacie w Tumie zagrali jazzmani Andrzej Olejniczak i Krzesimir Dębski, w Brzezinach instrumentem stała się maszyna do szycia, w odrestaurowanym XIX-wiecznym pałacu w Małkowie Agnieszka Matysiak zaśpiewała piosenki Edith Piaf, a na zamku w Inowłodzu można było posłuchać piosenek Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. W Bełchatowie wystąpiła Natalia Niemen, a w Zelowie reaktywował się folkowy zespół Lautari. Koncerty poprzedzały dodatkowe atrakcje - wycieczki, spacery, warsztaty, wystawy, jarmarki czy degustacje. (PAP)
szu/ mlu/