Sześć koncertów w zabytkowych wnętrzach Pomorza Zachodniego zaplanowano w ramach IV Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku. Festiwal zacznie się w sobotę w Kołbaczu, w tamtejszym kościele.
Celem festiwalu jest popularyzowanie i przybliżanie bogactwa historycznego Pomorza Zachodniego, którego symbolem jest gotyk - powiedział dziennikarzom we wtorek dyrygent Paweł Osuchowski, jeden z organizatorów festiwalu.
W programie pierwszego koncertu znalazły się m.in. kompozycje Antonio Vivaldiego. Wystąpi zespół Consortium Sedinum. Kolejne koncerty odbędą się w świątyniach Goleniowa, Chojny, Trzebiatowa i Szczecina. Jeden z koncertów odbędzie się w podziemiach ratusza staromiejskiego w Stargardzie Szczecińskim.
Celem festiwalu jest popularyzowanie i przybliżanie bogactwa historycznego Pomorza Zachodniego, którego symbolem jest gotyk - powiedział dziennikarzom we wtorek dyrygent Paweł Osuchowski, jeden z organizatorów festiwalu.
Koncert w Stargardzie Szczecińskim odbędzie się 24 sierpnia. Wystąpią muzycy wiedeńskiego zespołu Pandolfis Consort Wien, którzy wykonają dzieła z XVII i XVIII wieku, m.in. autorstwa Georga Friedricha Haendla i Georga Philippa Telemanna.
W Chojnie, w ostatnią sobotę sierpnia, zagra Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej. Tematem koncertu będzie muzyka Pomorza. 7 września w Trzebiatowie zaplanowano koncert muzyki sakralnej i śpiewu gospel. Wystąpi chór kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Koncert w Goleniowie 14 września to kompozycje polskie, włoskie i niemieckie XVII i XVIII wieku na sopran, skrzypce i basso continuo o charterze medytacyjnym w interpretacji Marii Rozynek (sopran) z towarzyszeniem Consortium Sedinum.
Tegoroczną odsłonę festiwalu zakończy w Szczecinie koncert, podczas którego zabrzmi kompozycja Wolfganga Amadeusza Mozarta "Exsultate, jubilate" w wykonaniu orkiestry Fundacji Akademii Muzyki Dawnej.
Koncerty poprzedzą prelekcje historyczne i cykl wycieczek po trasach obejmujących najważniejsze obiekty związane z historią miejsc Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
Festiwal to przedsięwzięcie szczecińskiej Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Fundacja, by ułatwić melomanom dotarcie na koncerty, wyczarterowała autobus, który będzie kursować między Szczecinem a miejscowościami, w których odbywać się będą kolejne koncerty festiwalowe. (PAP)
epr/ mrt/ ura/