Cztery koncerty w zabytkowych wnętrzach Pomorza Zachodniego zaplanowano w ramach V Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku. Festiwal zacznie się w sobotę w Kołbaczu, w tamtejszym kościele.
Wędrówka festiwalu, podobnie jak w latach ubiegłych zacznie się w Kołbaczu, którego zabytki zostały uznane za pomnik historii. Słynna rozeta kołbacka, zdobiąca fasadę świątyni, stanowi symboliczną ikonę naszego Festiwalu" - powiedziała PAP prezes Fundacji Akademia Muzyki Dawnej Urszula Stawicka. Fundacja jest organizatorem festiwalu.
Kolejne koncerty festiwalu, który ma popularyzować miejsca związane z gotykiem i muzykę sprzed wieków, odbędą się w świątyniach Stargardu Szczecińskiego i Chojny. Finałowy koncert zaplanowano w szczecińskim kościele św. Jana Ewangelisty.
Koncerty poprzedzą m.in. prelekcje historyczne, cykl wycieczek po trasach obejmujących najważniejsze obiekty związane z historią miejsc Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego i wystawa fresków.
w Kołbaczu na koncercie inauguracyjnym festiwalu wystąpi Szczecin Vocal Project. "Program koncertu odwołuje się do tradycji muzycznych regionu Zachodniego Pomorza na przestrzeni wieków minionych i przywraca pamięć o osiągnięciach szczecińskiej szkoły kantatowej" - dodała Stawicka.
Zabrzmią dzieła Philippa Dulichiusa, Andreasa Hammerschmidta, Johanna Sebastiana Bacha oraz współczesnego krakowskiego kompozytora Marcela Chyrzyńskiego.
Koncert poprzedzi piknik historyczny Bractwa Maltańskiego. W miejscowości powstanie też obozowisko średniowieczne, a zabytki Kołbacza, do których oprócz świątyni należą m.in. zabudowania opactwa cystersów czy pałac klasycystyczny, będzie można zwiedzać z przewodnikiem.
Podczas kolejnego dnia wędrówki, w Chojnie 30 sierpnia, zaplanowano koncert "Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej". "Będziemy poruszać się śladami mniejszości narodowych tych ziem, odwiedzimy tamtejszy kirkut, nie zapomnimy też oprócz wyznawców judaizmu o protestantach i katolikach" - podkreślała prezes Fundacji.
Podczas koncertu, na którym muzycy wykonają utwory m.in. Antonio Rosettiego, wystąpi Odilo Ettelt z Niemiec, grający na klarnecie historycznym.
Przystanek w Stargardzie Szczecińskim 9 września to spacer po mieście z przewodnikiem i wieczorny koncert z muzyką inspirowaną jazzem. Zabrzmią dzieła Rolanda Dyensa, Dusana Bogdanovica, Paulo Bellinatiego i Antonia Carlosa Jobima.
Wędrówkę po gotyckim szlaku Pomorza Zachodniego melomani zakończą dziesięć dni później w Szczecinie. Koncert Musica Baltica poprzedzi wystawa fresków duńskich przygotowana przez Duński Instytut Kultury. Gwiazdą wieczoru będzie
Berit Barfred Jensen - duńska sopranistka. "Artystka wystąpi po raz pierwszy w Polsce i zaśpiewa muzykę XVIII-wiecznych kompozytorów, których łączył Bałtyk dosłownie i w muzycznej przenośni" - poinformowała Stawicka.
Fundacja, by ułatwić melomanom dotarcie na koncerty, wyczarterowała autobus, który będzie kursować między Szczecinem a miejscowościami, w których odbywać się będą kolejne koncerty festiwalowe. (PAP)
epr/ dym/