Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2018

Muzyka operowa i operetkowa zabrzmi w dworku Konopnickiej

Muzyka operowa i operetkowa będą dominowały podczas 14. edycji Festiwalu „Żarnowiec 2018”. Na dziedzińcu dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna (Podkarpackie) można będzie zobaczyć m.in. „Cyganerię” Giacomo Pucciniego. Impreza rozpocznie się w czwartek.

"W programie trwającego cztery dni festiwalu jest także koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110. rocznicy pierwodruku +Roty+ Marii Konopnickiej" - powiedział w środę PAP dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

Dodał, że organizatorzy przedsięwzięcia "poprzez festiwal od wielu lat" starają się promować muzykę.

"Dotyczy to w szczególności muzyki operowej i operetkowej. Jednocześnie poprzez miejsce, gdzie się spotykamy przypominamy także postać Marii Konopnickiej. Właśnie w Żarnowcu poetka napisała +Rotę+" - mówił Wiatr.

W pierwszym dniu festiwalu w muzeum w Żarnowcu otwarta zostanie wystawa "Marcella Sembrich-Kochańska - Polka, artystka świata". "Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiej polskiej śpiewaczki. Jej niesamowity głos słychać było na salach koncertowych w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Zawsze starała się godnie reprezentować Polskę, będącą w tym czasie pod zaborami. Obok Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie była jedną z najbardziej znanych Polek przełomu XIX i XX wieku" - wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu.

Z kolei w piątek wystąpią m.in. Alosza Awdiejew i artyści krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Natomiast w sobotę wieczorem soliści, orkiestra i chór Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej zaprezentują "Cyganerię" Giacomo Pucciniego.

W niedziele odbędzie się koncert "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Soliści Opery Śląskiej w Bytomiu i aktorzy Starego Teatru w Krakowie przypomną dwie rocznice; odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pierwodruku "Roty".

Tegoroczny festiwal zakończy gala operetkowa. Wystąpią w niej artyści oper Śląskiej, Krakowskiej i Teatru Morawsko-Śląskiego z Ostrawy.

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od 2005 roku. W kolejnych jego odsłonach uczestniczy po kilka tysięcy widzów. Organizatorem jest m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie; została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.(PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL