Płyta "Piotr Moss - Chagall for Strings" Opium String Quartet otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii "album roku - muzyka współczesna". "To dla nas potwierdzenie, że warto było ciężko pracować" - powiedziała PAP Magdalena Małecka-Wippich z O.S.Q.
Opium String Quartet został wyróżniony za album "Piotr Moss - Chagall for Strings", z muzyką Piotra Mossa oraz udziałem śpiewaczki Jadwigi Rappe. Album inspirowany jest twórczością malarza Marca Chagalla. Kwartet smyczkowy tworzą skrzypaczki Agnieszka Marucha i Anna Szalińska, altowiolistka Magdalena Małecka-Wippich i wiolonczelistka Olga Łosakiewicz-Marcyniak.
"To nasza trzecia płyta. Pierwsza z nich dostała nominację do Fryderyka w kategorii +debiut płytowy+. Miałam takie poczucie, że ta trzecia płyta kosztowała nas wiele pracy i determinacji. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem naszej pracy, wysiłku, zaangażowania i jakości nagrania, która była dla nas bardzo ważna. To potwierdzenie, że warto było i że ktoś zwrócił na to uwagę" - powiedziała PAP Małecka-Wippich.
"To nasza trzecia płyta. Pierwsza z nich dostała nominację do Fryderyka w kategorii +debiut płytowy+. Miałam takie poczucie, że ta trzecia płyta kosztowała nas wiele pracy i determinacji. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem naszej pracy, wysiłku, zaangażowania i jakości nagrania, która była dla nas bardzo ważna. To potwierdzenie, że warto było i że ktoś zwrócił na to uwagę" - powiedziała PAP Małecka-Wippich.
Album O.S.Q. z muzyką kameralną Piotra Mossa - ucznia Grażyny Bacewicz i Nadii Boulanger - zawiera trzy kompozycje. Pieśń "Le lien entre les jour" wykonała Jadwiga Rappe. Tytułowy IV Kwartet smyczkowy "Chagall" jest inspirowany obrazami żydowskiego malarza. Jak twierdzi kompozytor, poszczególne części utworu nawiązują do wyodrębnianych przez historyków sztuki okresów w życiu Chagalla.
"Pan Piotr Moss od lat chodził na nasze koncerty, był jednym z kompozytorów, chodzących na nasze występy na festiwalach czy też na Zamku Królewskim w Warszawie. Zawiązała się sympatia między nim a naszym zespołem i, od słowa do słowa, zaczęliśmy snuć bardzo ogólne plany, które w końcu stały się rzeczywistością" - opowiadała altowiolistka o początkach pracy nad nagraniem.
Płyta została dostrzeżona także za granicą, m.in. we Francji: "Zostałyśmy zaproszone przez francuską fundację ProQuartet, Międzynarodowe Centrum Muzyki Kameralnej w Paryżu na festiwal. Będziemy jedynym zespołem, reprezentującym Polskę spośród dwunastu kwartetów smyczkowych z całej Europy. Mamy dwa projekty nad którymi pracujemy i chcemy nagrać. Wciąż borykamy się niestety z kwestią finansową, organizowaniem budżetu" - powiedziała Małecka-Wippich.
Statuetkę Złotego Fryderyka odebrał wczoraj skrzypek i pedagog Konstanty Andrzej Kulka. Wyróżnienie wręczał minister kultury Bogdan Zdrojewski.
"Zgadzam się z Pawłem Mykietynem, który mówił, że nie ma granic między muzyką klasyczną a rozrywkową. To wszystko się pozacierało i mamy trudność z jednoznacznym kategoryzowaniem. Uważam, że podaż, jaką oferują nam artyści jest większa niż z niej korzystamy" - powiedział PAP Zdrojewski.
Minister podkreślił, że za mało środków finansowych przeznaczanych jest na promowanie muzyki poważnej, a także kupowania płyt czy biletów na koncerty. "Mamy dość niską skłonność wydawania z własnej kieszeni środków finansowych na zakup muzyki - myślę nie tylko o koncertach, ale także o kupowaniu płyt. Rocznie przeciętny obywatel państwa polskiego wydaje trzy dolary na zakup muzyki. Amerykanin, Japończyk czy Niemiec wydaje dziesięciokrotnie więcej" - ocenił.
Tytuł artysty roku w kategorii muzyki poważnej przyznano śpiewakowi Piotrowi Beczale. Fryderyka dla najwybitniejszego nagrania muzyki polskiej otrzymała płyta "Marian Borkowski. Choral Works” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. W kategorii najlepszy album polski za granicą zwyciężył Rafał Blechacz z nagraniem polonezów Fryderyka Chopina.
Za album roku z muzyką chóralną, oratoryjną i operową nagrodę otrzymał śpiewak Andrzej Dobber i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita za płytę "Arias". Albumem roku z muzyką dawną i barokową zostało nagranie "Francois Couperin - Pieces de Clavecin" klawesynisty Władysława Kłosiewicza. W kategorii album roku z muzyką kameralną zwyciężyła płyta "Saxophone Varie" saksofonisty Pawła Gusnara. Płyta "Viola Recital" altowiolistki Katarzyny Budnik Gałązki została nagrodzona w kategorii album roku recital solowy. Albumem roku z muzyką symfoniczną i koncertującą została płyta z utworami "Angelus", "Exodus", "Victoria" Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i chórów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. (PAP)
pj/ mce/ dym/