Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

Muzyka średniowiecza, renesansu i baroku na „Schola Cantorum”

Kilkuset muzyków z 31 zespołów zaprezentuje utwory dawnych mistrzów na 37. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Wydarzenie rozpocznie się 24 lutego w Kaliszu.

Muzycy będą rywalizowali o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w pięciu kategoriach. Wyróżnieniem specjalnym jest bursztynowa statuetka, która przyznawana jest w dodatkowej kategorii: dla zespołów muzyki dawnej, których członkowie mają powyżej 21 lat. Zespoły będą oceniane przez jury pod przewodnictwem dr Agaty Sapiechy.

„Festiwal w Kaliszu jest jedynym miejscem w kraju, w którym można usłyszeć utwory średniowiecza, renesansu i baroku w wykonaniu prawie 400 muzyków. Zainteresowanie festiwalem rośnie z roku na rok. Mamy sygnały, że jest zauważalny i doceniany za granicą, czego dowodem jest udział w tym roku zespołu Trecanum. Jego koncert będzie również doskonałą okazją dla uczestników zmagań konkursowych, aby zobaczyli, jak taką muzykę wykonują profesjonalni artyści” – powiedziała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.

Koncerty w ramach festiwalu zaplanowano w Kaliszu oraz w wielu miejscach Wielkopolski: w Gołuchowie, Wronowie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie oraz w Poznaniu. Gala finałowa odbędzie się w sobotę 28 lutego w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

W ramach koncertu specjalnego w Katedrze Kaliskiej wystąpi francuski zespół Trecanum. W czwartek 26 lutego dziewięcioosobowy zespół a’ capella wykona chorały gregoriańskie i średniowieczne polifonie na okres Wielkiego Postu i przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy.

Z festiwalem od 20 lat związany jest także konkurs plastyczny „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. W tym roku wpłynęło na niego ponad pół tysiąca prac. Nagrodzone grafiki, pastele, kolaże i rysunki zostaną zaprezentowane 25 lutego w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Od kilku lat nagrodzone prace można kupować na aukcji w internecie. Dzięki uzyskanym w ten sposób pieniądzom, kilkoro uzdolnionych muzycznie lub plastycznie młodych artystów związanych ze „Scholą Cantorum” otrzymuje corocznie stypendia. (PAP)

rpo/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL