Dźwięki różnych epok – od średniowiecza aż po współczesność – zabrzmią podczas 17 koncertów, w ramach trwającego ponad dwa tygodnie festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Wydarzenie, które rozpocznie się 15 sierpnia, to okazja do spotkań zarówno z uznanymi, jak i młodymi twórcami.
46. edycja festiwalu, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: "Artyści Krakowa swemu miastu", potrwa do końca sierpnia. Ma on charakter wykonawczy, co w praktyce oznacza, że zaproszeni na niego twórcy sami proponują program, który chcą zaprezentować publiczności. Mimo że tegoroczna impreza odbywa się w czasie trwającej pandemii, jej dyrektor i twórca Stanisław Gałoński wierzy, że długoletniej tradycji stanie się zadość, a i tym razem stanie się ona przestrzenią do niezwykłych muzycznych spotkań.
"Kiedy tworzyłem ten festiwal, to chciałem, żeby trwał on wiecznie, to znaczy przechodził z pokolenia na pokolenie; z moich rąk do rąk kolejnych organizatorów" - przyznał dyrygent podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami. "Ale nie spodziewałem się, że może to trwać 45 lat, bo to jest już rzadkość nawet w skali europejskiej i globalnej" - podkreślił muzyk.
Jak wskazał dyrektor festiwalu, niewiele jest tego typu imprez, które "mają za sobą 45 lat kierownictwa w zasadzie jednego człowieka". "Czuję się w tym wypadku szczęśliwym wybrańcem losu i bardzo się z tego cieszę" - wskazał Gałoński.
Wydarzenie będzie okazją do spotkań zarówno z młodymi, jak i uznanymi już artystami. Zainauguruje je recital organisty Andrzeja Białki, który zasłynął wykonaniem wszystkich dzieł organowych Bacha; część utworów kompozytora wykona on również podczas krakowskiego koncertu.
Wśród zaproszonych artystów znalazła się też m.in. klawesynistka Elżbieta Stefańska, która wraz z grupą młodych wykonawców muzyki dawnej również zaprezentuje utwory Bacha. Posłuchać będzie można też skrzypka i koncertmistrza Berlińskich Filharmoników Daniela Stabrawy.
Festiwal to także zaproszenie do programu "Słowem i muzyką opowiedziane", w ramach którego kompozycje m.in. Bacha, Mozarta, Kilara, Morricone i Chajdeckiego, połączone zostaną z tekstami ks. Mieczysława Malińskiego ze zbioru "Bajki nie tylko dla dzieci". Zaprezentuje je Jerzy Stuhr oraz towarzyszący mu instrumentaliści.
Udział w imprezie to okazja do odwiedzenia zabytkowych miejsc Krakowa, bowiem zgodnie z tradycją koncerty odbędą się m.in. w Bazylice Bożego Ciała, Kościele Ewangelickim i synagodze Tempel. Tradycyjnie festiwal jest organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis.(PAP)
nak/ dki/