Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2019

Na deskach teatralnych w Olsztynie „Panny z Wilka” według Iwaszkiewicza

Materiały Teatru im. Jaracza w Olsztynie promujące spektakl „Panny z Wilka”. Źródło: teatr.olsztyn.pl Materiały Teatru im. Jaracza w Olsztynie promujące spektakl „Panny z Wilka”. Źródło: teatr.olsztyn.pl

„Panny z Wilka”, spektakl o powrocie do czasów młodości i konfrontacji z sobą samym, przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Premiera przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza odbędzie się w sobotę.

"Nasze +Panny z Wilka+ podążają za doświadczeniem Wiktora. Próbujemy zrozumieć jego pogubienie w świecie, na które wpływ ma po pierwsze doświadczenie traum wojennych, po drugie uwikłanie w machinę pracy, gdy człowiek nie ma czasu zadać sobie ważnych życiowych pytań" - podkreślił podczas konferencji reżyser Krzysztof Rekowski.

Bohater opowiadania Iwaszkiewicza, Wiktor Ruben to przepracowany trzydziestosiedmiolatek, które z polecenia lekarza bierze urlop i wyjeżdża na wczasy. Odwiedza krainę swojej młodości - raj w którym nie był piętnaście lat. Spotyka pięć kobiet, które zapamiętał jako piękne dziewczyny lub jeszcze dzieci. Teraz są żonami i matkami. On jest samotny. Przeżył wojnę. Ale kobiety wciąż pamiętały o Wiktorze i wspomnienia pierwszych erotycznych fascynacji zaczynają ożywać.

CZYTAJ TAKŻE

Oprócz panien, w pamięci Wiktora pozostaje jeszcze kleryk Jurek, nieżyjący już jedyny przyjaciel bohatera. To z nim główny bohater toczy w myślach rozmowy, próbując połapać się w swoich uczuciach.

Spektakl „Panny z Wilka” według Jarosława Iwaszkiewicza jest opowieścią o konfrontacji ze sobą i z czasem. Jak mówił reżyser, główny bohater mimo doświadczeń z dziewczynami, nie znalazł odpowiedzi na istotne pytanie: o prawdziwą miłość. Jak dodał Rekowski, bohater nie miał czasu nawet zastanowić się na swoją orientacją seksualną. Jak podają twórcy, przedstawienie będzie także podróżą w świat retro – umowna scenografia i kostiumy mają przywołać urok międzywojnia i atmosferę upalnego lata.

W adaptacji oprócz tytułowych "Panien z Wilka" wykorzystano motywy z opowiadań "Sny" i "Ogrody", a także wiersze Jarosława Iwaszkiewicza. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL