Setki osób zgromadziły w niedzielę wieczorem plenerowe koncerty przypominające 30. rocznicę wyborów 1989 r. w Polsce. W Katowicach grupa SBB i goście zagrali historyczny album „Follow my dream", w Zabrzu odbyło się widowisko mające opowiadać o walce Polaków o wolność.
Po godz. 20 na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpoczął się zorganizowany przez tamtejszy samorząd plenerowy koncert "Wolność z nami/Freedom with us" grupy SBB i gości. Witając zgromadzonych ponad tysiąc słuchaczy prezydent Katowic Marcin Krupa zachęcał do świętowania 30. rocznicy wolnych wyborów w Polsce.
„Może nie były takie wolne, ale od tego wszystko się zaczęło. Od tego zaczęły się zmiany w naszym państwie, ale też od tego zaczęły się zmiany w całej Europie, w szczególności w jej wschodniej części” - zaznaczył Krupa.
Grupa SBB w oryginalnym składzie, wraz z zaproszonymi gośćmi (wśród nich Sebastian Riedel, Andrzej Nowak i Abradab), m.in. po raz pierwszy w swojej historii wykonała w Katowicach na żywo całą swoją płytę „Follow my dream". Album nagrany w Niemczech w 1977 r. miał silny kontekst polityczny - odnoszące się do tematu wolności teksty odczytywano w kraju jako niezgodę na panujący ustrój.
Po godz. 21. na promenadzie zabrzańskiego stadionu rozpoczęło się z kolei muzyczne widowisko „Wolność to wybór” z udziałem m.in. Katarzyny Cerekwickiej, Natalii Sikory, Marie Napieralskiej, Marka Piekarczyka i Łukasza Zagrobelnego. Klasyczne utwory polskiej piosenki wzbogacono m.in. historycznymi obrazami z archiwów Telewizji Polskiej i Europejskiego Centrum Solidarności.
Organizatorami zabrzańskiego widowiska, które przyciągnęło znacznie ponadtysięczną widownię, były samorząd Zabrza oraz zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, działająca na mocy specjalnej ustawy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Przemawiająca na rozpoczęcie koncertu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik przypomniała, że 30 lat temu trwały przygotowania do pierwszych wolnych wyborów. „A dziś trzeba nam powiedzieć sobie, co z tego wyszło: myślę, że czasu nie zmarnowaliśmy. Przecież to tu, na Śląsku, po 30 latach mamy pierwszą metropolię, a więc wspólnie budujemy nasz region, wspólnie dokładamy kolejne cegiełki do rozwoju naszego kraju” - mówiła.
Również przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak akcentował, że to dzięki wolnym wyborom, także tym pierwszym, które decydowały, w jakim kraju chcą żyć Polacy, działają dziś w kraju samorządy, powstała Metropolia. „Wolność to jest coś, co jest najwyższym naszym dobrem, musimy o tym pamiętać” - podkreślił.
Główne obchody 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów odbędą się w Gdańsku. W programie imprez, które złożą się na organizowane tam w dniach 1-11 czerwca br. Święto Wolności i Solidarności, jest ponad sto wydarzeń kulturalnych, m.in. spektakle teatralne, koncerty, wystawy i promocje publikacji książkowych.
We wtorek, 4 czerwca w południe, na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności, zaplanowano wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i proklamację Deklaracji Wolności i Solidarności. Tego samego dnia po południu na Długim Targu przewidziany jest wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ amac/