Koncertem Eleni rozpoczęły się w sobotę w stolicy Węgier 25. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Polską Parafię Personalną w Budapeszcie.
Do 14 października wierni będą mogli m.in. obejrzeć film oraz przedstawienie teatralne o tematyce chrześcijańskiej. Patronat honorowy nad Dniami Polskiej Kultury Chrześcijańskiej przyjęli delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz oraz ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek.
„Jako motto Dni Kultury przyjęliśmy cytat z listu do Hebrajczyków +Abyście nie ustawali złamani na duchu+. Żyjemy w takich czasach, gdzie jest bardzo dużo napięcia, bardzo dużo stresujących sytuacji, i w Europie, i na całym świecie. Myślimy, że właśnie kultura chrześcijańska może w jakimś sensie wpłynąć na to, że człowiek będzie trochę inaczej przeżywał swoją rzeczywistość” – powiedziała PAP przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar.
Monika Molnar: Eleni, która doświadczyła trudnych chwil w swoim życiu i dostała wsparcie duchowe, śpiewa dużo o przebaczeniu. Pomyśleliśmy, że w ten sposób będzie dodawała swoim koncertem nadziei.
Uzasadniając wybór wydarzenia na otwarcie festiwalu powiedziała: „Eleni, która doświadczyła trudnych chwil w swoim życiu i dostała wsparcie duchowe, śpiewa dużo o przebaczeniu. Pomyśleliśmy, że w ten sposób będzie dodawała swoim koncertem nadziei”.
W niedzielę uroczystej mszy św. będzie przewodniczył bp Lechowicz, a oprawę muzyczna zapewni polonijny chór św. Kingi. We wtorek odbędzie pokaz filmu „Miłość i miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata, który mówi o św. siostrze Faustynie, a dzień później odbędzie się tradycyjne spotkanie wszystkich polskich księży i sióstr zakonnych na Węgrzech, których jest około 30.
Z okazji przypadającej w tym roku 450. rocznicy powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów uczestnicy Dni Polskich wysłuchają w czwartek wykładu historycznego na temat „Od chrztu Litwy poprzez Unię Lubelską do Unii Europejskiej”. „W ten sposób chcemy Polonii pokazać, jaki w tym czasie Rzeczpospolita Obojga Narodów miała pozytywny wpływ na Europę” – zaznaczyła Molnar.
Dni Kultury zakończą się w poniedziałek prezentacją w Teatrze Narodowym w Budapeszcie przedstawienia „Mój syn Maksymilian” w reżyserii Marcina Kwaśnego, z którym widzowie będą mieli okazję osobiście się spotkać.
Dni Kultury zostały wsparte przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Węgier, ambasadę RP, Instytut Polski w Budapeszcie, Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Budapeszcie oraz samorządy polskie na Węgrzech.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ mal/