Koncertem Józefa Skrzeka „Kantata Maryjna” w bazylice św. Stefana w Budapeszcie rozpoczęły się w sobotę XXIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech. W inauguracji uczestniczył m.in. polski ambasador Jerzy Snopek.
Do przyszłej niedzieli w ramach Dni odbędzie się m.in. konferencja „Historyczna rola Polski i Węgier w obronie chrześcijańskiej Europy od św. Władysława z domu Arpadów do czasów współczesnych”, otwarcie wystawy „100. rocznica śmierci św. Brata Alberta 1845-1916” oraz pokaz filmu Mariusza Pilisa „Teraz i w godzinę śmierci”.
Otwierając Dni ambasador Snopek ostrzegł przed ewentualnością, że osłabiona wiara na naszym kontynencie „może sprawić, że Europa nie będzie dość mocna, by asymilować obce wpływy, przeciwstawić się inwazji innych kultur, innych wierzeń”. „Bardzo byśmy chcieli, ażeby te dni przyczyniały się do umacniania naszej tożsamości, do umacniania naszej wiary, do krzewienia naszej kultury” – zaznaczył dyplomata.
Podczas sobotniego koncertu Józef Skrzek wykonał "Kantatę Maryjną" do słów Romana Brandstaettera, „Dekalog” do słów Karola Wojtyły, utwory z tekstem swej żony Aliny oraz kompozycje, które wcześniej grał z zespołem SBB.
Na widowni obok licznych przedstawicieli Polonii węgierskiej i turystów siedzieli też muzycy słynnego węgierskiego zespołu Omega, którego przebój „Dziewczyna o perłowych włosach” jest dobrze znany także w Polsce.
Skrzek powiedział PAP, że przyjaźni się z artystami węgierskimi. „Właśnie wczoraj zaproszony zostałem na koncert z Omegą w grudniu oraz na nagranie płyty +Testament+” - oznajmił. Jak dodał, grał w tym roku z Omegą w Piotrkowie Trybunalskim utwory „Dziwny jest ten świat” i „Dziewczynę o perłowych włosach”.
Na koncercie w bazylice św. Stefana obecnie byli m.in. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs, szefowa Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Ewa Ronay oraz szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski.
Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej zorganizowało Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha oraz polska parafia personalna w Budapeszcie przy współpracy m.in. Instytutu Polskiego oraz węgierskiego Ministerstwa Zasobów Ludzkich i polskiego MSZ.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/ mhr/