Przedstawiciele resortów kultury V4 wyrazili w piątek na spotkaniu w Vacu na północy Węgier zadowolenie z postępów w realizacji programów w dziedzinie kultury podczas węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
W ostatnim dniu węgierskiego przewodnictwa, które w sobotę przejmie na rok Słowacja, oficjalnie zamknięto prezydencję Węgier w V4 i otwarto festiwal wyszehradzki oraz spotkania teatralne w Vacu. Uroczystość odbyła się w namiocie teatralnym na naddunajskim bulwarze.
W podpisanym podczas spotkania wspólnym oświadczeniu przedstawiciele ministerstw kultury, w tym z polskiej strony wiceminister Paweł Lewandowski, podkreślili, że kluczową rolę we współpracy państw wyszehradzkich w sferze kultury odgrywa Fundusz Wyszehradzki, i wyrazili nadzieję, że będzie on ją wspierał także w przyszłości.
Wśród projektów, w których osiągnięto postęp podczas węgierskiej prezydencji, wymieniono m.in. międzynarodowe kursy mistrzowskie w dziedzinie muzyki dla studentów V4, inicjatywę wymiany literackiej między czterema krajami, działalność grupy roboczej ds. dziedzictwa kulturowego V4, a także seminaria dotyczące oceny wykorzystania funduszy unijnych w sferze kultury.
Wygłaszając po spotkaniu oświadczenia dla prasy, Lewandowski powiedział, że uczestnicy rozmów zgodzili się, iż kultura powinna być przez wszystkich rządzących bardziej wspierana, także finansowo. „Ona jest podstawą naszej tożsamości narodowej, bo to na tej tożsamości narodowej powinniśmy budować naszą Europę, Europę ojczyzn” – zaznaczył.
Spotkanie zamknął wieczór występów artystów cyrkowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego zaprezentowali się gimnastycy, treserka psów, żongler, a także iluzjonista Rafał Walusz z Polski.
W jego trakcie Lewandowski wyraził radość, że spotkanie ministrów zostało połączone z inauguracją festiwalu teatralnego V4. Przypomniał, że Polska może się pochwalić tak wybitnymi twórcami teatru jak Tadeusz Kantor, Jerzy Grotowski czy Sławomir Mrożek.
Podczas festiwalu V4 w Vacu w dniach 5-8 lipca widzowie będą mogli posłuchać koncertów zespołów wykonujących różne gatunki muzyki, a także zobaczyć przedstawienia teatralne, m.in. „Studium o Hamletach” Teatru Chorea z Łodzi i Warszawskiej Akademii Teatralnej. Wystąpią również teatry uliczne, m.in. z Ukrainy.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Rotacyjne przewodnictwo w Grupie trwa rok. Od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. przewodnictwo sprawowały Węgry.
Z Vacu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mobr/ mc/