Prace artystów związanych z Bielskiem-Białą – prof. Michała Klisia i Teresy Sztwiertni, można od soboty oglądać w Galerii Bielskiej BWA. Wpisują się one w obchody jubileuszu 70-lecia powstania miasta w wyniku połączenia śląskiego Bielska i małopolskiej Białej.
Wystawa prof. Michała Klisia jest autobiograficzną opowieścią. „Dla Michała Klisia utraconą Arkadią jest pięknie położona u stóp Beskidu Małego wieś Łodygowice, gdzie się wychował. Życie w wielopokoleniowej rodzinie, obecność dziadka i babci, którzy uosabiali dawne wartości i przekazywali młodemu pokoleniu mądrość życiową, pozostały tylko wspomnieniem. Jednak te doświadczenia i przeżycia wywarły wielki wpływ na artystę, ukształtowały go, co uświadamia sobie wraz z wiekiem coraz mocniej. Do tych czasów i tamtych relacji artysta wraca w najnowszej wystawie +Wyrwane z niepamięci+” – powiedziała kurator wystawy i dyrektor galerii Agata Smalcerz.
Na wystawie prezentowane są prace z różnych lat, począwszy od młodzieńczych fotografii z lat 60. XX w. „To z nich wyłania się realistyczny świat, który artysta w późniejszych pracach transponował na inne techniki artystyczne: malarstwo, rysunek, grafikę. Artysta zestawia własne fotografie i inspirowane nimi malarskie portrety członków rodziny i sąsiadów” – wskazała Smalcerz.
Wystawa prezentuje także plakaty, bodaj najbardziej rozpowszechnioną dziedzinę twórczości Michała Klisia, w których również znajdziemy odniesienia do łodygowickich krajobrazów i symboliki związanej z beskidzką kulturą.
Druga z prezentowanych wystaw: „Utajone”, przybliża twórczość Teresy Sztwiertni, której styl określany bywa jako realizm magiczny.
Swoje refleksje związane z codziennością, artystka ujmuje w formę malarską utrzymującą atmosferę snu, bajki. W bielskiej galerii zobaczyć można ok. 30 obrazów namalowanych w ostatnich dziesięciu latach, a także kilka starszych prac.
Ekspozycje można zobaczyć do 3 października.
Prof. Michał Kliś jest grafikiem, plakacistą i nauczycielem akademickim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był rektorem pierwszej kadencji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Był wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, laureat wielu nagród za malarstwo i plakat w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, w tym za granicą.
Teresa Sztwiertnia ukończyła katowicki wydział grafiki krakowskiej ASP. Po ukończeniu studiów związała się ze szkolnictwem artystycznym. Później pracowała w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej. Trzykrotnie była stypendystka ministerstwa kultury. Była laureatką nagród i wyróżnień, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Bielska Jesień. Głównym nurtem jej zainteresowań jest malarstwo wpisujące się w nurt realizmu magicznego.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/