W sobotnią noc ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Noc Bibliotek to przedsięwzięcie mające promować czytelnictwo, w tym roku odbywa się pod hasłem "Wolno czytać". Dla gości przygotowano wiele atrakcji.
Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, sąsiedzi wrócą do nich również w dzień. W pierwszej edycji Nocy Bibliotek w maju 2015 roku wzięło w niej udział 600 bibliotek z całej Polski, które odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.
Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w warszawskiej Bibliotece Narodowej i potrwa od 16.30 (część dla dzieci) do północy (starsi). O godz. 19.30 wszystkie biblioteki biorące udział w akcji połączą się ze sceną w BN i odbędzie się wspólne głośne czytanie wiersza „Szybko” Danuty Wawiłow.
Z czytelnikami w BN spotkają się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Maleszka - autor popularnego cyklu powieści dla dzieci "Magiczne drzewo", Artur Barciś, a także Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader.
W ramach promocji akcji w wielu miejscowościach odbędą się happeningi – na ławkach w sąsiedztwie biblioteki przysiądą znani i mniej znani mieszkańcy kochający książki, którzy będą głośno czytać ulubione fragmenty. A wieczorem goście poflirtują z Sienkiewiczem i dzięki niemu lepiej się poznają.
Noc Bibliotek zbiega się w tym roku z trwającym od 29 maja XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom który odbywa się w ponad 3470 miastach i miejscowościach w całym kraju. Tygodnie Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mobilizują one do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9240 wolontariuszy kampanii czytania. W całym kraju organizowane są imprezy czytelnicze, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. (PAP)
aszw/ agz/