Kultura i sztuka po 1989 roku

19.11.2018

Nagroda dla monodramu o Pileckim na nowojorskim festiwalu United Solo

Oparty na życiu rotmistrza Witolda Pileckiego monodram "The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki" został wyróżniony w niedzielę na festiwalu monodramów United Solo, największym tego typu na świecie. Otrzymał nagrodę dla najlepszego spektaklu dokumentalnego.

Premiera nowojorska monodramu w wykonaniu Marka Probosza w teatrze Row na Manhattanie miała miejsce 11 listopada.
 
"Każdego roku staram się, aby także i polski teatr miał swoją ekspozycję na United Solo. W tym roku obchody setnej rocznicy polskiej niepodległości były priorytetem. W swoim monodramie o rotmistrzu Pileckim, aktor i jednocześnie reżyser spektaklu Marek Probosz podkreśla uniwersalność tematu i ponadczasowość znaczenia niepodległości" – powiedział PAP założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu prof. Omar Sangare.
 
W odniesieniu do genezy spektaklu, mieszkający w Kalifornii Probosz wyznał PAP, że od dzieciństwa wzrastał z piętnem tragedii rodzinnej związanej z II wojną światową. Jego dziadek Jerzy Probosz, poeta, prozaik odznaczony w 1938 roku Wawrzynem Literackim przez Akademię Literatury Polskiej w Warszawie, został aresztowany przez Niemców, wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau i zamordowany w 1942 roku. 
 
Aktor występuje w monodramie w oryginalnym mundurze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, którego oficerem był Pilecki. "Ten mundur to żywa historia, wypożyczył mi go na Broadway pan Roman Liwak z Orange w Kalifornii. Jego matką chrzestną była żona Witolda, Maria Pilecka" – mówił twórca spektaklu.
 
Na trwającym 10 tygodni United Solo zaprezentowano 130 wyselekcjonowanych monodramów z całego świata. Przyznano łącznie kilkadziesiąt nagród.
 
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mobr/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL