Niemiecki orientalista i powieściopisarz Navid Kermani oraz polska reportażystka Małgorzata Szejnert otrzymają tegoroczną Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła we wtorek kapituła wyróżnienia. Wręczenie nagrody odbędzie się 3 czerwca.
Nagroda literacka im. Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo "tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie". Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.
"W tym roku obchodzona jest 40. rocznica współpracy pomiędzy Toruniem i Getyngą. Dlatego zabiegano, żeby laureaci byli wyjątkowi. Taki jest wybór kapituły, na który my, jako miasto, nie mamy wpływu. Ważni są także laudatorzy, którzy będą prezentowali sylwetki wyróżnionych osób. W tym roku będą to były prezydent Niemiec Joachim Gauck, a ze strony polskiej Adam Michnik" - powiedział PAP dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Toruniu Zbigniew Derkowski.
Przedstawiciel UM w Toruniu dodał, że prawdopodobnie w uroczystości weźmie udział ambasador RP w Niemczech.
"Z racji tego, że wypada to w okresie jubileuszu, zostały przygotowane dodatkowe wydarzenia m.in. wystawa, która będzie prezentowana najpierw w Getyndze, a później w Toruniu. Podczas obchodów święta miasta w czerwcu odbędzie się w wspólny koncert orkiestr symfonicznych z obu miast" - podkreślił Derkowski.
O przyznaniu nagród decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast partnerskich. Nagroda jest wręczana przemiennie w Toruniu lub Getyndze. Laureaci otrzymują okolicznościowe dyplomy i medale oraz nagrody finansowe - 5 tys. euro. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 czerwca w Teatrze Niemieckim Getynga i wezmą w nim udział władze obu miast.
Małgorzata Szejnert (ur. 1936 w Warszawie) pracowała przez 15 lat w dziale reportażu "Gazety Wyborczej", którą współtworzyła. Jej debiut książkowy miał miejsce w 1972 roku, gdy wydano reporterskie dzieło "Borowiki przy ternpajku". Opowiada ona o amerykańskiej Polonii, której losy autorka poznała w trakcie dwumiesięcznego pobytu w USA. W 1980 roku pomagała w Szczecinie redagować biuletyn strajkowy, który stał się podwaliną pisa NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. Dwukrotnie była finalistką Nagrody Literackiej Nike - w 2008 roku za "Czarny ogród" i w 2012 roku za "Dom żółwia. Zanzibar". W 2015 roku została wydana jej ostatnia książka "Usypać góry. Historie z Polesia".
Navid Kermani (ur. 1967 w Niemczech) pochodzi z rodziny perskim imigrantów. Z wykształcenia jest habilitowanym orientalistą, ale studiował także filozofię i teatrologię. Jest wykładowcą uczelni niemieckich oraz amerykańskich, a także publicystką, reportażystą oraz powieściopisarzem. W 2007 roku został wybrany do Niemieckiej Akademii Języka i Literatury, a cztery lata później otrzymał nagrodę im. Hanny Arendt. W 2015 roku został nagrodzony Pokojową Nagrodą Księgarzy Niemieckich.
Laureatami pierwszej edycji nagrody im. Lindego w 1996 r. byli Wisława Szymborska i Guenter Grass, a w kolejnych latach m.in.: Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Olga Tokarczuk i Ingo Schulze, Wiesław Myśliwski i Herta Mueller, Stefan Chwin i Marie-Luise Scherer. W zeszłym roku uhonorowano Magdalenę Tulli i Julię Zeh,
Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy Słownik Języka Polskiego, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ agz/