Prof. Helena Łazarska, polska sopranistka i pedagog, która kształciła wielu adeptów sztuki wokalnej, otrzymała nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.
Wręczenie statuetki nastąpiło podczas Gali Polskiej Opery - koncertu odbywającego się w ramach 10. Festiwalu Muzyki Polskiej. Nagrody Złotej Muzy są przyznawane osobom wyróżniającym się w promowaniu muzyki polskiej na świecie.
Statuetki Złotej Muzy – autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Marka Stankiewicza - są wręczane co dwa lata, od 2008 r. Dotychczasowymi laureatami nagrody są: prof. Ewa Michnik, koncern płytowy EMI, prof. Teresa Chylińska i kompozytor Wojciech Kilar.
"W tym roku statuetką została uhonorowana profesor Helena Łazarska – wielka dama polskiej pedagogiki wokalnej. Utalentowana śpiewaczka, która poświęciła swoje życie wychowywaniu i kształceniu następnych pokoleń śpiewaków operowych. Jurorka niezliczonej ilości konkursów wokalnych na świecie. Kobieta oddana sztuce i nauczaniu śpiewu, która kiedyś powiedziała +klękam przed talentami+” - podkreślił dyrektor Festiwalu Muzyki Polskiej Paweł Orski.
Statuetki Złotej Muzy – autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Marka Stankiewicza - są wręczane co dwa lata, od 2008 r. Dotychczasowymi laureatami nagrody są: prof. Ewa Michnik, koncern płytowy EMI, prof. Teresa Chylińska i kompozytor Wojciech Kilar.
Helena Łazarska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie, swój warsztat doskonaliła w Paryżu, Weimarze i Mediolanie. W latach 1964-72 była zaangażowana w Operze Śląskiej. Znana jest z sukcesów w repertuarze mozartowskim, w dziełach takich jak „Czarodziejski flet” – Pamina, „Don Giovanni” - Zerlina i Elwira, „Wesele Figara” – Zuzanna i Hrabina. Wcielała się w główne role oper romantycznych: „Carmen”, „Turandot”, „Eugeniusz Oniegin”, ale jej repertuar jest szeroki od baroku do współczesnej awangardy.
Od 1970 r. kształciła młodych adeptów sztuki wokalnej w Katowicach, Gdańsku i Krakowie, gdzie w 1980 r. została kierownikiem Katedry Wokalistyki. W 1985 r. zainicjowała festiwal i konkurs "Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari" w Nowym Sączu, który obecnie nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
Prof. Łazarska od lat uczestniczy w pracach jury konkursów m.in. w Pradze, Genewie, Paryżu, Salzburgu, Caracas. Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie w Europie, Azji i Ameryce. Jest honorowym członkiem brytyjskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu AOTOS. W 2008 r. została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".(PAP)
wos/ ura/