Nowe książki Pawła Huelle, Joanny Bator, Doroty Masłowskiej, antologia polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła, trzy nowe zbiory opowiadań Alice Munro, dwie książki Haruki Murakamiego - to niektóre nowości zaplanowane przez wydawców na 2014 rok.
Rok wydawniczy rozpocznie premiera nowej książki Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody" (Znak) - misternie skonstruowana opowieść o nieistniejącym już wielokulturowym Wolnym Mieście Gdańsku, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. W kwietniu natomiast ukaże się nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nike 2013, Joanny Bator. "Rekin z parku Yoyogi" (W.A.B.) to literacki powrót do Japonii, której autorka poświęciła swój debiutancki zbiór esejów "Japoński wachlarz". Tym razem Bator zabiera czytelnika do miejsc, o których nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych, takich jak las samobójców w Aokigaharze czy opuszczone miasteczko Nichitsu, będące ulubionym celem eksploratorów ruin.
Rok wydawniczy rozpocznie premiera nowej książki Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody" (Znak) - misternie skonstruowana opowieść o nieistniejącym już wielokulturowym Wolnym Mieście Gdańsku, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. W kwietniu natomiast ukaże się nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nike 2013, Joanny Bator. "Rekin z parku Yoyogi" (W.A.B.) to literacki powrót do Japonii, której autorka poświęciła swój debiutancki zbiór esejów "Japoński wachlarz".
W maju do księgarń trafi nowa powieść Ignacego Karpowicza "Sońka". "Pisarz przyzwyczaił czytelników do tego, że często zmienia styl i język. +Sońka+ będzie kolejnym zaskoczeniem. To książka zupełnie inna niż +Balladyny i romanse+ oraz +Ości+. Kameralna, wyciszona, spokojna i przepełniona miłością" - zapowiada Wydawnictwo Literackie. W maju 2014 roku Dorota Masłowska zadebiutuje jako pisarka dla dzieci. "Jak zostałam wiedźmą" (WL) to opowieść o matce wystawionej na próbę macierzyństwa oraz dziewczynce zbyt dobrej, by poddała się złu.
5 marca ukaże się jedna z najbardziej oczekiwanych książek przyszłego roku: "Antologia 100/XX" pod redakcją Mariusza Szczygła, "hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku" - jak zapowiada wydawnictwo Czarne. W dwutomowej antologii zebranych zostanie sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1900 a 2000 rokiem. W październiku ukaże się drugi tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej, obejmujący rok 1951, na druga połowę roku Wydawnictwo Literackie zapowiada nową książkę Olgi Tokarczuk - "Xięgi Jakubowe".
W planach wydawniczych na 2014 rok są aż trzy książki laureatki literackiego Nobla z 2013 roku, Alice Munro. "Uciekinierka" (W.A.B.) to osiem historii kobiet z kanadyjskiej prowincji, które dzieli niemal wszystko: wiek, status społeczny, praca, pasje. Łączy je jedynie fakt, że wszystkie pewnego dnia postanawiają zbadać granice swojej wolności, porzucają rodziców, ukochanych, przyjaciół, żeby zacząć nowe życie. W kwietniu natomiast trafią do księgarń "Jawne tajemnice" (W.A.B.) - nagrodzony w 1994 Governor General’s Award zbiór opowiadań Munro, oraz "Księżyce Jowisza" (WL) - książka kanadyjskiej noblistki z 1982 roku.
W maju 2014, nakładem Muzy ukażą się dwie, niepublikowane poza Japonią powieści Haruki Murakamiego "Posłuchaj pieśni wiatru" i "Flipper". Do tej pory autor nie zgadzał się na publikację tych powieści poza swoim krajem ze względu na ich osobisty charakter, powstało angielskie tłumaczenie książek, ale nigdy nie trafiło do szerokiej dystrybucji. W czerwcu natomiast ukaże się pierwsza przełożona na polski książka Assi Djebar (WL), uważanej za najbardziej znaną i najbardziej wpływową francuską pisarkę, pochodzącą z północnej Afryki. Od kilku lat Djebar wymieniana jest wśród kandydatów do literackiego Nobla. "Fantazja miłosna" to powieść o życiu na granicy kultur i konieczność wyboru między nowoczesnością i tradycją lub mądrego ich połączenia.
2014 rok zapowiada się ciekawie, jeżeli chodzi o literaturę faktu. Wydawnictwo Czarne planuje zainaugurować serię Biografie, której pierwsze tomy poświęcone będą Sergiuszowi Piaseckiemu, Stanisławowi Dygatowi i Katarzynie Kobro. W styczniu ukaże się książka "Biegnij chłopcze, biegnij" Uri Orleva (W.A.B.), równolegle do kin trafi jej ekranizacja. To historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Opowiada o ośmiolatku, który po ucieczce z warszawskiego getta musi radzić sobie sam. Udaje mu się przeżyć dzięki pomocy nieznajomych ludzi. 7 stycznia do księgarń trafi autobiografia Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.„To ja, Malala” (Prószyński i S-ka). Bohaterka, Malala Yousafzai, 9 października 2012 roku, w wieku piętnastu lat została postrzelona przez afganiśkich talibów za prowadzenie bloga. Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.
5 marca ukaże się jedna z najbardziej oczekiwanych książek przyszłego roku: "Antologia 100/XX" pod redakcją Mariusza Szczygła, "hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku" - jak zapowiada wydawnictwo Czarne. W dwutomowej antologii zebranych zostanie sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1900 a 2000 rokiem.
W styczniu ukaże się tom trzeci dziennika Jana Józefa Szczepańskiego obejmujący lata 1964-1972 (Wydawnictwo Literackie). Cały dziennik Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002 (od wyjścia autora z partyzantki po ostatnie zapisy szpitalne) to nie tylko dzieło literackie, ale rzecz o wybitnych walorach dokumentalnych, bo portretująca cały okres powojenny do 2002 roku. Inna nowość literatury faktu to "Mickiewicz. Życie romantyka" (W.A.B.) - biografia polskiego poety pióra Romana Koropeckyego, profesora slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Amerykański historyk literatury zmierzył się nie tylko z dziełem i życiem poety, ale również z poświęconą mu rozległą literaturą. W "Mojej krótkiej historii" (W.A.B., luty 2014) Stephen Hawking, autor "Krótkiej historii czasu" jeden z najsłynniejszych współczesnych kosmologów, który od lat zmaga się z poważną, nieuleczalną chorobą, opowiada o swoim życiu.
Mariusz Urbanek, który w 2013 roku opublikował biografie Brzechwy i Tuwima, przygotował na przyszły rok książkę "Lwowska szkoła matematyczna" (Iskry). Opowiada w niej o szkole naukowej działającej w dwudziestoleciu międzywojennym, skupionej wokół Stefana Banacha i Hugona Steinhausa. Paulina Wilk, autorka nagradzanej Książki o Indiach pt. "Lalki w ogniu" w 2014 roku wyda książkę "Pobite gary" - portret generacji urodzonej w Polsce na przełomie lat 80. i 90. (PAP)
aszw/ mlu/