Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2019

Narodowe Czytanie w Mińsku – klasyka polskiej noweli

Ósma edycja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę w mińskim Domu Przyjaźni. Polacy i Białorusini wspólnie czytali polskie nowele w ramach międzynarodowej imprezy pod patronatem prezydenta RP.

„To promocja polskiej literatury, ale także czytania w epoce gadżetów i nowych technologii” – mówili uczestnicy spotkania.

„Otrzymujemy wysoki stopień zainteresowania literaturą polską w Mińsku, wśród ludzi, którzy interesują się językiem i kulturą polską, a wysoka frekwencja świadczy o tym, że jest to udana inicjatywa” – powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński. „Wybór nowel, które nie tylko czytamy, ale też inscenizujemy, jest dobrym materiałem i poznawczym, i historycznym, i językowym, bo jest to po prostu dobra literatura” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Tradycyjnie już w mińskim Domu Przyjaźni Narodowe Czytanie zgromadziło licznych sympatyków literatury polskiej zarówno spośród Polaków mieszkających w białoruskiej stolicy, jak i samych Białorusinów. Oprawę artystyczną zapewnili aktorzy i muzycy z Mińska.

Imprezę zorganizował Instytut Polski w Mińsku.

„Biorę udział już po raz trzeci w Mińsku. Ta impreza skupia miejscowych Polaków, ale też promuje czytanie samo w sobie. We współczesnym świecie, kiedy czytanie jest trochę zaniedbane, w obliczu rozwoju nowych technologii, książki, które są tak dobre i na których wychowało się wiele pokoleń Polaków, to jest coś wspaniałego” – powiedziała PAP Maryna Riepkina, szefowa oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku. „Jest tu młodzież, dzieci, dorośli – ta impreza cieszy się ogromną renomą” – dodała.

W imprezie tradycyjnie wzięli przedstawiciele ambasady RP w Mińsku.

W tym roku Narodowe Czytanie promuję polską nowelę. Wśród utworów, które czytano w Mińsku po polsku i białorusku były „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Sawa” Henryka Rzewuskiego, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dym” Marii Konopnickiej i inne utwory.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska i międzynarodowa inicjatywa, która odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, a była zapoczątkowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii" – napisał w specjalnym liście prezydent Duda.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL