Zmarł związany z Olsztynem artysta Janusz Wierzyński, który zajmował się malarstwem, rzeźbą i grafiką użytkową. „Był ważną postacią na artystycznej mapie Olsztyna i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego miasta” – mówi PAP kierownik Działu Sztuki Współczesnej w Muzeum Warmii i Mazur Grażyna Prusińska.
Janusz Wierzyński miał 74 lata. W 1973 r. ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (Wydział Malarstwa i Tkaniny).
"Wierzyński na studiach zetknął się z łódzką awangardą tworzoną w czasach jego nauki w Łodzi przez uczniów Strzemińskiego. Pierwsze obrazy Wierzyńskiego powstawały pod wpływem tego otoczenia, są bardzo dobre. Muzeum Warmii i Mazur ma w swoich zbiorach sześć jego płócien" - powiedziała PAP Prusińska.
Po studiach Wierzyński wrócił do rodzinnego Olsztyna, z którym był związany całe życie, m.in. kierował Biurem Wystaw Artystycznych i Domem Środowisk Twórczych. "W czasach, gdy Wierzyński kierował DŚT, było to miejsce spotkań całego artystycznego Olsztyna. Był kreatorem życia kulturalnego miasta i bardzo ważną postacią w lokalnym środowisku artystycznym" - podała PAP Prusińska. Dodała, że zapamiętane zostaną m.in. organizowane przez niego plenery malarskie.
Wierzyński prezentował swoje prace na ponad 70 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
Przez blisko 20 lat Wierzyński był członkiem Komisji Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Gloria Artis, srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/