Zwiedzanie wyremontowanych staromiejskich piwnic, spotkania poświęcone znanym warszawiakom Bolesławowi Prusowi i Januszowi Korczakowi oraz pokaz warszawskich filmów dokumentalnych to niektóre z wydarzeń Nocy Muzeów, jakie proponuje Muzeum Historyczne m.st. Warszawy.
Jedną z największych atrakcji Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym, organizowanej w tym roku w nocy z 19 na 20 maja, będzie zwiedzanie staromiejskich piwnic, świeżo po renowacji. "Piwnice naszego muzeum, wyremontowane z funduszy miejskich i z Funduszu Norweskiego, mają powierzchnię ponad 1 tys. mkw. znajdującą się pod całą północną stroną Rynku Starego Miasta tzw. stroną Dekerta. To osiem kamienic od północnej strony i trzy od strony ul. Nowomiejskiej. Piwnice przez 60 lat nie były remontowane i były naprawdę w kiepskim stanie" - opowiadała PAP kierownik działu promocji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Ewa Rozwadowska.
Dlatego - jak zaznaczyła - konieczne było wykonanie prac remontowych praktycznie od podstaw. "Przede wszystkim opróżniono piwnice, odbyło się łączenie różnych pomieszczeń, odgrzybianie i odwilgacanie murów oraz prace budowlane i instalacyjne. Znaleźliśmy podczas nich m.in. 1,2 tys. srebrnych monet prawdopodobnie z początku XVIII w., które będą miały specjalną ekspozycję i posłużą jako przyczynek do stworzenia salki numizmatycznej. Planujemy eksponować również nasze inne zbiory archeologiczne. Dzięki remontowi udało się pokazać piękno piwnic, oryginalne sklepienia z cegieł i kamieni oraz zachowane fragmenty starej ceglanej posadzki z różnych okresów, najstarsze nawet XV w." - mówiła Rozwadowska.
"Podczas Nocy będzie się można m.in. dowiedzieć co łączyło Prusa i Korczaka czy rozwiązać zadania matematyczne, ponieważ - o czym mało kto wie - Prus był z wykształcenia matematykiem. (...) Zapraszamy też do naszego kina, gdzie będą filmy o Prusie i Korczaku, obraz o Sokratesie Starynkiewiczu znakomicie zarysowujący epokę Prusa, a także film pokazujący reklamy z przełomu XIX i XX w. Podczas Nocy odbędzie się też spacer po Starym i Nowym Mieście ze specjalistą od +Lalki+ Pawłem Waszakiem" - powiedziała Ewa Rozwadowska .
Prace w piwnicach trwały ponad trzy lata, zamontowano instalacje sanitarne, klimatyzacyjne i oświetleniowe oraz monitoring. "Dzięki temu uzyskaliśmy też dodatkową powierzchnię na cele kulturalne i wystawiennicze. Planujemy tu otworzyć ekspozycję poświęconą dawnym wiekom Warszawy. Część będzie także poświęcona działalności edukacyjnej i legendom warszawskim - o Złotej Kaczce, Bazyliszku czy Warsie i Sawie. To będzie takie miejsce przyjazne dzieciom, gdzie w nowoczesnej, interaktywnej i multimedialnej formie, będzie można obejrzeć historię legend, które są w szkolnych lekturach" - dodała kierownik działu promocji.
Muzeum planuje też organizować na terenie piwnic różne imprezy. "Zwłaszcza, że to wyjątkowe, autentyczne miejsce, jakich nie ma zbyt wiele w Warszawie. Północna strona Rynku była podczas wojny stosunkowo najmniej zniszczona, zachowały się nawet dwa oryginalne stropy na pierwszym piętrze. W piwnicach, pod szybą będzie eksponowany m.in. stary piec i studnia, pozostawiliśmy także fragment osmalonego muru z okresu Powstania. Obecnie opracowujemy projekt plastyczny i artystyczny ekspozycji oraz rozmawiamy o trasach zwiedzania. Mamy nadzieję, że podczas Nocy Muzeów warszawiacy odkryją sami piękno tych piwnic" - podkreśliła Rozwadowska.
Głównym bohaterem Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym będzie Bolesław Prus, którego 100. rocznica śmierci mija w tym roku, drugim - Janusz Korczak, którego rok obchodzimy. "Podczas Nocy będzie się można m.in. dowiedzieć co łączyło Prusa i Korczaka czy rozwiązać zadania matematyczne, ponieważ - o czym mało kto wie - Prus był z wykształcenia matematykiem. Humaniści będą mogli natomiast napisać esej. Zapraszamy też do naszego kina, gdzie będą filmy o Prusie i Korczaku, obraz o Sokratesie Starynkiewiczu znakomicie zarysowujący epokę Prusa, a także film pokazujący reklamy z przełomu XIX i XX w. Podczas Nocy odbędzie się też spacer po Starym i Nowym Mieście ze specjalistą od +Lalki+ Pawłem Waszakiem" - relacjonowała.
Warszawiacy będę również mogli obejrzeć wystawy: o Prusie - przybliżającą jego życie, podróże i twórczość oraz o Korczaku z cytatami z jego twórczości poświęconej wychowaniu, zilustrowanymi fotografiami dzieci z okresu międzywojennego. Będą jej towarzyszyć spotkania poświęcone Korczakowi. Odbędzie się także kiermasz wydawnictw muzealnych z kawiarenką literacką, gdzie będą spotkania z autorami oraz zwiedzanie wnętrza murów Barbakanu. "Noc będzie trwała także w ośmiu naszych oddziałach. I wspólnie już drugi raz zorganizujemy akcję grania o 20 warszawskiego hejnału, w czym pomogą nam hejnaliści z Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a potem odśpiewamy szlagier +Warszawa da się lubić+" - podsumowała Rozwadowska. (PAP)
akn/ abe/