Kultura i sztuka po 1989 roku

16.09.2015 aktualizacja 19.07.2016

"Noc Światyń" - w Warszawie swe podwoje otworzą światynie różnych wyznań

W najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się "Noc Świątyń" - swoje podwoje dla zwiedzających otworzą świątynie różnych wyznań - udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków.

"Noc Świątyń" organizowana jest przez Kampanię "Bez nienawiści" w ramach zbliżającego się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju (oba przypadają 21 września), które co roku obchodzone są na całym świecie

Barbara Jędrzejczyk z Kampanii "Bez nienawiści" zwróciła uwagę, że w Warszawie działa wiele wspólnot religijnych, które otwierają swe świątynie podczas corocznej Nocy Muzeów. "Doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek" - podkreśliła w rozmowie z PAP.

Dodała, że celem akcji jest ukazanie Warszawy "jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat". "Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy  niechęć do wszelkiej +inności+ jest coraz mocniej zauważalna, gdy nastroje antyuchodźcze oraz antymuzułmańskie są coraz silniejsze, tego typu inicjatywy mogą pomóc poznać społeczności, do których niektórzy mogą żywić uprzedzenia" - podkreśliła Jędrzejczyk.

Zaznaczyła jednocześnie, że "Noc Świątyń" będzie okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. "Będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i zagadkowych pomieszczeń, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, gdyż przedstawiciele różnych wyznań przygotowali dla gości koncerty, prezentacje czy warsztaty" - dodała.

Jak poinformowała Jędrzejczyk, w "Nocy Świątyń" wezmą udział: Cerkiew Grekokatolicka, Cerkiew Prawosławna, Gurudwara Sikhijska – Gurudwara Singh Sabha w Raszynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - Mormoni, Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków i Wspólnota Baha'i w Polsce.

Kampania "Bez nienawiści” w Polsce działa od 2013 r. Jest częścią młodzieżowej kampanii Rady Europy "No Hate Speech Movement". Jej celem jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamanie praw człowieka. W ramach działań organizowanych przez Kampanię w Polsce prowadzone są warsztaty w szkołach gimnazjalnych i liceach na temat mowy nienawiści, dyskryminacji oraz tolerancji; kampania włącza się także w edukację nauczycieli, edukatorów i trenerów.

Więcej informacji można zaleźć na stronie http://www.nohatespeechmovement.org/. (PAP)

skz/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL