Noc Literatury odbędzie się w czwartek w zabytkowych wnętrzach i ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi. Zaplanowano m.in. literacki maraton, podczas którego swoje utwory będą czytać pisarze i poeci z regionu łódzkiego.
Noc Literatury – Wielkie Czytanie odbywa się w Łodzi po raz pierwszy. Nocne spotkania poprzedzą popołudniowe warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci młodszych – osnute wokół wierszy Fredry, Konopnickiej i Jachowicza oraz starszych – oparte na motywach "Muminków" Tove Jansson.
Noc Literatury – Wielkie Czytanie odbywa się w Łodzi po raz pierwszy.Wieczorem rozpocznie się literacki maraton, który ma zakończyć się po północy. Swoje utwory będą czytać pisarze i poeci z regionu łódzkiego.
Wieczorem (ok. godz. 18.) rozpocznie się literacki maraton, który ma zakończyć się po północy. Swoje utwory będą czytać pisarze i poeci z regionu łódzkiego, m.in.: Marek Czuku, Kacper Bartczak, Przemysław Dakowicz, Dorota Filipczak, Piotr Gajda, Piotr Grobliński, Krzysztof Kleszcz, Robert Miniak, Monika Mosiewicz, Kacper Płusa.
Koordynator imprezy prof. Tomasz Cieślak zwrócił uwagę, że okazję do zaprezentowania własnej twórczości będą mieli też artyści początkujący – uczestnicy warsztatów literackich, które odbywają się w Domu Literatury oraz członkowie studenckiego Koła Krytyczno–Literackiego, działającego na filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Swoją niedrukowaną debiutancką powieść w odcinkach przedstawi student polonistyki Igor Kociełkiewicz.
W salach łódzkiego muzeum będzie można wysłuchać opowieści badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego. Jacek Brzozowski opowie o Jacku Malczewskim, a Jerzy Wiśniewski – o muzyczności w poezji. Maria Berkan-Jabłońska poprowadzi "literacką grę w kryminał".
We wnętrzach Pałacu Poznańskich, w którym Muzeum Miasta Łodzi ma swą siedzibę, nakręcono wiele scen filmowej adaptacji „Ziemi Obiecanej Władysława Reymonta. W czasie Nocy Literatury fragmenty tej najsłynniejszej powieści polskiego noblisty zostaną zaprezentowane razem z wyimkami ze współczesnych utworów poświęconych Łodzi: „Miasta do zjedzenia” Przemysława Owczarka i „Manufaktury czasu” Magdaleny Starzyńskiej.
Oprawę muzyczną imprezy zapewni zespół Agnellus, który do tekstów polskich poetów, m.in. Tuwima i Leśmiana, dopisuje muzykę w stylu rockowym.
Kolejne edycje imprezy planowane są na jesień. Noc Literatury to wspólna inicjatywa środowiska skupionego wokół powstałego niedawno w Łodzi Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego, Domu Literatury oraz Muzeum Miasta Łodzi. (PAP)
agm/ agz/