Kultura i sztuka po 1989 roku

24.10.2017

"Norma" Vincenzo Belliniego na deskach Opery Krakowskiej

Premierowy spektakl opery "Norma" Vincenzo Belliniego w reżyserii Laco Adamika odbędzie się w piątek na deskach Opery Krakowskiej. Sopranowa partia tytułowej postaci – Normy uznawana jest za najtrudniejszą w całym repertuarze operowym.

"Dwa miesiące ciężko pracowaliśmy nad tą operą, bo próbowaliśmy się +dokopać+ do jej pierwotnej stylistyki – tak by nie zmieniać sensu oryginału. W ten sposób kontynuuję pewien mój eksperyment – robię operę tak, jak jest napisana, a nie szukam w niej siebie i nie staram się na siłę +robić wszystko inaczej+" - powiedział PAP reżyser spektaklu Laco Adamik.

Autorka scenografii Barbara Kędzierska zwróciła uwagę, że widzowie nie zobaczą na scenie przestrzeni do końca określonej. "Pokazujemy te uniwersalne elementy, które pozostają z każdej, nawet ginącej cywilizacji - tradycja, kultura i umiłowanie piękna" - podkreśliła.

Adamik podkreślił, że "z wiekiem docenia specyfikę gatunku operowego jako czegoś wyjątkowego w całej kulturze i cywilizacji, bo opera to teatr, który wymaga pokory i ascetyzmu, ponieważ historia literacka to zaledwie jeden z jej składowych elementów, a najważniejsza jest muzyka".

Jak czytamy na stronie Opery Krakowskiej, każda ze śpiewaczek pragnie wystąpić jako Norma, choć partia ma opinię „morderczyni sopranów”. Sięgają po nią tylko najlepsze głosy. W spektaklu Opery Krakowskiej rola Normy przypadła czołowej sopranistce krakowskiego zespołu Katarzynie Oleś-Blacha. W partii tej zobaczymy także Karinę Skrzeszewską.

W pozostałych rolach usłyszymy: Paolo Lardizzone i Arnolda Rutkowskiego (Pollione), Agnieszkę Cząstkę, Monikę Korybalską (Adalgisa), Wołodymyra Pańkiwa, Szymona Kobylińskiego (Oroveso), Darię Proszek, Agatę Dembską-Kornagę (Clotilde), Krzysztofa Kozarka, Jarosława Bieleckiego (Flavio). Artystom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Autorką kostiumów jest Maria Balcerek.

Akcja "Normy" rozgrywa sie w starożytnej Galii, w trakcie jej podboju przez Rzymian, w pierwszym wieku naszej ery. Światowa premiera opery Belliniego odbyła się w mediolańskiej La Scali w roku 1831.

W Krakowie spektakle prezentowane będą publiczności do końca października. To drugie wystawienie tej opery w Krakowie, po 15 latach.(PAP)

gkos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL