Historie ludzi oraz samej sztandarowej dzielnicy PRL ma przybliżyć spektakl „Nowa Huta”, który odbędzie się w sobotni wieczór w alei Róż w Krakowie. Plenerowe widowisko przygotował Teatr KTO, a reżyserem jest dyrektor tej placówki Jerzy Zoń.
Spektakl powstał z okazji 70-lecia Nowej Huty.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Teatr KTO, przedstawienie ma przybliżyć historię miejsca i ludzi. Nie będzie on jednak kroniką czy dokumentem teatralnym, ale opowieścią prowadzoną przez wielu narratorów, w której – jak informują organizatorzy – „zmyślenie pomieszane jest z faktami”.
„Osią dramaturgiczną widowiska jest zderzenie dwóch światów: industrii – ekspresyjnej, agresywnej, destrukcyjnej - z przestrzenią ludzką pełną miłości, przyjaźni i poświęcenia” – czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez Teatr KTO.
Widowisko „Nowa Huta” wyreżyserował dyrektor KTO Jerzy Zoń. Na scenie publiczność zobaczy m.in. aktorów: Małgorzatę Kochan, Rafała Dziwisza, Krzysztofa Góreckiego, a także 22 tancerzy. Wystąpią również Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta i chór Cantores Beati Vincentii pod dyrekcją Tomasza Ślusarczyka.
Spektakl powstał we współpracy z poetą krakowskim Bronisławem Majem.
W tym roku Nowa Huta świętuje jubileusz 70-lecia swego istnienia. 24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na tamtejsze pola wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Samą zaś decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 r.
Nowa Huta została włączona do Krakowa w 1951 r. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnicę XVIII Nowa Huta. Powierzchnia obszaru historycznej Nowej Huty to ponad 110 km kw.; według danych magistratu, zameldowanych jest tam na stałe lub czasowo ok. 201 tys. osób.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ pad/