Kultura i sztuka po 1989 roku

11.03.2018

Nowa odsłona targów książki dla dzieci i młodzieży w Poznaniu

Pod nową nazwą odbędą się w Poznaniu tegoroczne targi książki dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie odbędzie się między 23 a 25 marca jako XVII Poznańskie Targów Książki "Pegazik".

Do tej pory to promowane jako największe w kraju wydarzenie poświęcone książkom dla najmłodszych i dla dorastających czytelników znane było jako Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.

W tym roku organizatorzy w sposób szczególny chcą upamiętnić twórczość zmarłej w ubiegłym roku Wandy Chotomskiej - poetki, pisarki, autorki ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Wśród laureatów tegorocznej nagrody Pegazika znalazł się twórca Tytusa, Romka i A’Tomka Henryk Jerzy Chmielewski.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że odbywająca się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich impreza łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa. Zaznaczają też, że czytanie książek kształtuje wyobraźnię i wrażliwość dzieci już od najmłodszych lat. Impreza ma uczyć szacunku dla książki i przyzwyczajać najmłodszych do obcowania z dobrze napisanymi, zilustrowanymi i wydanymi dziełami.

W programie wydarzenia znalazły się liczne spotkania z autorami książek i ilustratorami, warsztaty literackie, teatralne i plastyczne. Z miłośnikami książek spotkają się m.in. Wojciech Widłak, Łukasz Wierzbicki i ilustratorka Krystyna Michałowska. W Poznaniu pojawić się ma także podróżnik Aleksander Doba.

Jak podali organizatorzy imprezy, przygotowane przede wszystkim z myślą o młodych czytelnikach targi są także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów i psychologów.

Oficjalne otwarcie targów w piątek, 23 marca poprzedzi poświęcony Wandzie Chotomskiej "Czwartek literacki" z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, Ewy Chotomskiej i Ewy Grudy - szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

Twórczości Wandy Chotomskiej, autorki "Dzieci pana Astronoma", "Tadka Niejadka" czy pierwszej polskiej dobranocki "Jacek i Agatka" poświęcony będzie również jeden z targowych dni. W sobotę 24 września zaplanowano warsztaty, spotkania, a także spektakle Teatru Łejery i Teatru Wariate, inspirowane jej wierszami. W niedzielę planowane są wydarzenia inspirowane kryminałem dla dzieci. Zaplanowano prezentacje książek z tego nurtu, spotkania z policyjnymi detektywami i psami tropiącymi oraz konferencję poświęconą fenomenowi literatury kryminalnej dla dzieci.

Podobnie jak w poprzednich latach imprezę uświetni wystawa "Mistrza ilustracji". W tym roku pokazane zostaną prace Krystyny Michałowskiej – graficzki i malarki, uczennicy Jana Marcina Szancera.

Tradycją targów są także przyznawane co roku nagrody Pegazika. W kategorii "twórca książki dla dzieci” uhonorowany zostanie Henryk Jerzy Chmielewski. W kategorii "przyjaciel książki dla dzieci" nagrodę odbierze Małgorzata Swędrowska, autorka koncepcji czytania wrażeniowego, słuchania tekstów literackich z dziećmi.

Honorowy patronat nad imprezą sprawuje pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dsr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL