Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2017

Nowa płyta Zespołu "Śląsk" na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Fot. PAP/M. Szalast Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Fot. PAP/M. Szalast

Chór, orkiestra i soliści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" nagrali nową płytę z piosenkami patriotycznymi na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Premiera krążka planowana jest na przełom lutego i marca 2018 r.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka "Śląska" Agnieszka Kukuła, na płycie znajdą się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Wśród nich m.in. "Mazurek Dąbrowskiego", "Boże coś Polskę", "Rota Śląska", popularne piosenki z okresu powstania warszawskiego czy powstań śląskich.

"Nie zabraknie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego +My Pierwsza Brygada+ w wyjątkowym opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny. Wśród około 20 utworów znajdą się także m.in. +Czerwone maki na Monte Cassino+, +Rozszumiały się wierzby płaczące+, +Pieśń o Ojczyźnie+, +Ułan i dziewczyna+ czy +Witaj majowa jutrzenko+" – wskazała rzeczniczka.

Dodał, że choć te pieśni przewijały się w repertuarze "Śląska" i były wykonywane przy okazji różnych okolicznościowych występów np. podczas świąt państwowych, to na płycie w takim zestawieniu pojawią się pierwszy raz. Autorami opracowań muzycznych nagranych utworów są Stanisław Hadyna (patron Zespołu), Krzysztof Dziewięcki, Mirosław Maciej Banach, Ireneusz Łojewski i Janusz Stalmierski.

Nagrania z udziałem chóru, orkiestry i solistów odbyły się w ub. tygodniu w siedzibie Zespołu w Koszęcinie. Jak podano, nad rejestracją czuwa krakowskie studio nagrań Tomasza Lidy, z którym "Śląsk" współpracował już m.in. podczas nagrania albumu "Solus Christus". Premiera planowana jest na przełom lutego i marca przyszłego roku.

W przyszłym roku "Śląsk" obchodzić będzie swe 65-lecie; jubileuszowy sezon artystyczny już trwa. Z tej okazji i w ramach inicjatywy pod hasłem: Zespół "Śląsk" i Przyjaciele, od soboty przez tydzień Zespół będzie gościł w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy "SLUK" z Bratysławy. Goście ze Słowacji spotkają się z publicznością w Koszęcinie oraz na wspólnych koncertach ze "Śląskiem" w Chorzowie, Częstochowie i Zabrzu.

W programie tych koncertów pojawią się polski i słowacki repertuar ludowy. Zespół "Śląsk" zaprezentuje m.in. śląskie przeboje: "Trojaka", "Karolinkę", "Szła dzieweczka", a także "Taniec chustkowy", "Polkę opolską", "Kołomajki", "Pije Kuba", "Tańce górali podhalańskich" i krakowiaka.

Z kolei Słowacy przyjadą do Polski z programem pt. "Krizom-krazom", który tworzą tańce regionalne tego kraju. Artyści zaprezentują folklor charakterystyczny dla miejscowości: Terchova, Kunów, Kozarovce, a także z regionu Górnego Liptowa i Myjawy.

Ostatnio, w ramach większego projektu "Helokanie Południa", "Śląsk" wystąpił w stolicach Słowacji, Węgier i Chorwacji.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" istnieje od 1953 r.; w tym czasie przewinęły się przez niego tysiące ludzi i kilka pokoleń pedagogów z założycielem Stanisławem Hadyną na czele. Obecnie ma liczący ponad sto osób skład artystyczny - chór, balet i orkiestrę. Zespół odwiedził ponad 40 krajów na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla około 25 mln widzów.

Artyści koncertują zarówno na wielkich światowych scenach, jak i w mniejszych miejscowościach, na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Obecnie w repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych.

"Śląsk" - będący instytucją kultury samorządu woj. śląskiego - jest również współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL