Przygotowanie nowej multimedialnej stałej ekspozycji i ścieżek dydaktycznych prezentujących łódzkie adresy filmowe m.in. Andrzeja Wajdy czy Agnieszki Holland - to niektóre z planów nowej szefowej jedynego w Polsce Muzeum Kinematografii w Łodzi, Marzeny Bomanowskiej.
W najbliższym czasie muzeum ma przygotować ekspozycję poświęconą głośnemu filmowi "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
Marzena Bomanowska objęła stanowisko dyrektora Muzeum Kinematografii od początku stycznia. Jak zapowiedziała w rozmowie z PAP, chce zaprosić do współpracy wszystkich, którzy zajmują się w Łodzi filmem i kinem.
"Wielkie nadzieję wiążę z ideą współpracy, bo jest to fundament sukcesu. Chcę skorzystać z tego, że tutaj wielu wybitnych ludzi kręci filmy, produkuje je, uczy studentów, jak je robić, poddaje filmy naukowej refleksji, pisze o nich książki" - podkreśliła Bomanowska.
Placówka ma współpracować m.in. ze Szkołą Filmową w Łodzi, filmoznawstwem na Uniwersytecie Łódzkim, Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej, Łódź Film Commission, a także z Opus Film, Łódzkim Centrum Filmowych czy Studiem Se-Ma-For.
„W pierwszym dniu pracy do planu wystaw dopisałam ekspozycję poświęconą +Idzie+ w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, filmowi odnoszącemu wspaniałe sukcesy na całym świecie i nagradzanym jak żaden inny polski film w historii. Porozumiałam się z kustoszami i mamy nadzieję pokazać tę wystawę między ogłoszeniem nominacji do Oscarów a ceremonią ich wręczania" - mówi dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.
„W pierwszym dniu pracy do planu wystaw dopisałam ekspozycję poświęconą +Idzie+ w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, filmowi odnoszącemu wspaniałe sukcesy na całym świecie i nagradzanym jak żaden inny polski film w historii. Porozumiałam się z kustoszami i mamy nadzieję pokazać tę wystawę między ogłoszeniem nominacji do Oscarów a ceremonią ich wręczania" - przyznała.
Bomanowska zapowiedziała też, że będzie rozwijać edukacyjną funkcję muzeum, przy czym nie chce ograniczać tej działalności jedynie do dzieci i młodzieży. Zamierza ją także rozwijać na zewnątrz, przy współpracy innych instytucji np. działającej po sąsiedzku Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Według Bomanowskiej muzeum opracuje ścieżki dydaktyczne prezentujące łódzkie adresy filmowe takich reżyserów jak m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Juliusz Machulski. W dalszej perspektywie chce - na podstawie europejskich wzorców - zbudować w muzeum nową multimedialną stałą ekspozycję.
"Do tego niezbędne będzie nawiązanie relacji z najlepszymi muzeami kina w Europie. Chcę sięgnąć po dobre wzory z Berlina, Frankfurtu, Paryża, Turynu czy Londynu. Planuję wymianę i wspólne przedsięwzięcia, co w obrębie UE powinno w dalszej perspektywie zaowocować międzynarodowymi projektami" - zaznaczyła.
Na krajowym gruncie Muzeum Kinematografii ma współpracować m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Filmoteką Narodową, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Instytutem Adama Mickiewicza.
Nowa dyrektor placówki przyznała, że na większe zmiany potrzeba czasu, ale stosunkowo szybko zamierza zmodernizować informację w i o muzeum. "Podstawowa jest kwestia języka. Opisy eksponatów muzealnych i prezentacje czasowe powinny być dwujęzyczne, podobnie strona internetowa placówki, która - jeśli ma przyciągać turystów - musi być polsko-angielska. Także przynajmniej część muzealnych publikacji należy planować jako dwujęzyczne" - dodała.
Nowa dyrektor Muzeum Kinematografii wybrana została spośród siedmiu kandydatów, którzy wystartowali w konkursie ogłoszonym w ub. roku przez łódzki magistrat. Przez wiele lat muzeum kierował Mieczysław Kuźmicki. Mimo licznych protestów płynących ze strony radnych opozycji i środowiska filmowego władze miasta zdecydowały się jednak nie przedłużać z nim umowy o pracę.
Marzena Bomanowska jest z wykształcenia kulturoznawcą; przez ponad 20 lat była dziennikarką łódzkiej "Gazety Wyborczej" i kierownikiem jej działu kultury. Przez ostatnie dwa lata była rzecznikiem Szkoły Filmowej w Łodzi.
Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpoczęło działalność w 1976 roku, a od 1986 roku ma siedzibę w dawnym pałacu Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa, w pobliżu słynnej Szkoły Filmowej. Muzeum gromadzi wszelkie obiekty związane z filmem m.in. archiwalną aparaturę filmową, programy filmowe, plakaty, scenografię, fotosy i pamiątki związane z ludźmi kina.
Placówka prowadzi także działalność edukacyjną i przygotowuje wystawy o postaciach polskiego kina, które pokazywane są na całym świecie. Od lat 90. jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", a od kilku lat w muzeum działa kino Kinematograf. (PAP)
szu/ ala/