Najnowsze obrazy prezentuje w Galerii Bielskiej BWA Karol Palczak, laureat Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Na płótnach przenosi widzów do rodzinnej wsi Krzywczy na Podkarpaciu, która jest dla niego malarską inspiracją – podaje placówka.
„Malarstwo Karola Palczaka jest osadzone w malowniczym krajobrazie rodzinnej Krzywczy nad Sanem. Można tedy artystę uznać za znakomitego kontynuatora polskiego malarstwa krajobrazowego. Już sama ta zbitka pojęciowa powinna wywołać przyjazne nastawienie miłośników rodzimego malarstwa. Nie ma chyba ostatecznie w sztuce nic bardziej swojskiego, niż krajowy krajobraz” – uważa kurator wystawy Piotr Rypson.
Wystawa została zatytułowana „Tym, co teraz widzę”. Nawiązuje on do dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina, a konkretnie cytatu: „Czym właściwie jest +świat+ świadomos´ci? Chciałbym tu powiedzieć: +tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę+. Czy nie moglibys´my tego uprościć´ i powiedzieć: +tym, co teraz widzę+?”.
Ekspozycję można zwiedzać do 22 sierpnia.
Wystawy indywidualne laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień realizowane są w Galerii Bielskiej BWA – organizatora biennale, od 1996 r., jako forma nagrody jej dyrektora. Ekspozycji, prezentującej najnowsze prace artysty, towarzyszy katalog z reprodukcjami oraz tekstami krytycznymi o twórczości autora wystawy.
Karol Palczak urodził się w 1987 r. w Przemyślu. Jest absolwentem wydziału malarstwa krakowskiej ASP, gdzie w 2015 r. obronił dyplom w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Po skończeniu studiów wrócił do rodzinnej miejscowości – Krzywczy na Podkarpaciu, gdzie tworzy i mieszka i, jak mówi, ma swoje miejsce na ziemi.
Jury poprzedniej edycji Bielskiej Jesieni tak uzasadniało swój werdykt przyznający Karolowi Palczakowi Grand Prix za zestaw trzech obrazów: „Dym”, „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych” oraz „Ogień”: „Za malarstwo realistyczne o dużym ładunku symbolicznym, łączące współczesne obrazy prowincji z nastrojem niepokoju i zagrożenia”.
Bielska Jesień jest najstarszym i jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest także przeglądem najnowszych tendencji w polskim malarstwie. Pierwsza edycja odbyła się w 1962 r. Bielska Jesień jest konkursem otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska. Odbywa się co dwa lata. 45. edycja już trwa.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/