Inne

20.09.2013 aktualizacja 19.07.2016

"Nówka sztuka" - od soboty przegląd teatralny w Warszawie

Przegląd "Nówka Sztuka", czyli prezentacja wybranych spektakli nagrodzonych w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej rozpocznie się w sobotę w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W programie trzydniowego przeglądu znalazły się trzy nagrodzone przedstawienia, nieprezentowane dotąd w Warszawie.

W sobotę 21 września w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zaprezentowany zostanie spektakl "Piąta strona świata", na podstawie tekstu Kazimierza Kutza, w reżyserii Roberta Talarczyka i w realizacji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W sobotę 21 września w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zaprezentowany zostanie spektakl "Piąta strona świata", na podstawie tekstu Kazimierza Kutza, w reżyserii Roberta Talarczyka i w realizacji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz umieścił w śląskim zakątku - Szopienicach. Zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i doniosłych, rejestrując miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi. Spektakl "Piąta strona świata", na podstawie powieści Kutza, otrzymał w konkursie nagrodę zespołową za najlepsze przedstawienie.

Dzień później, w niedzielę, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie publiczność zobaczy "Betlejem polskie" (tekst i reżyseria: Wojciech Faruga, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu). W 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej "Betlejem pol­skie" zdo­było wy­róż­nienie ze­spo­łowe dla realizatorów.

Ostatniego dnia przeglądu, w poniedziałek, dwukrotnie - o godzinie 12. i 17. w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego wystawione zostanie przedstawienie "Chodź na słówko" (tekst: Malina Prześluga, reżyseria: Jerzy Moszkowicz, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu). Spektakl ten otrzymał Atest ASSITEJ - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży najlepszym polskim przedstawieniom dla młodych widzów.

Wręczenie atestów odbędzie się 12 października podczas uroczystego zakończenia 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak", organizowanego przez ASSITEJ.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem przeglądu jest Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.(PAP)

agz/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL