Nowe książki Kuczoka, Piątka, Plebanek, wspomnienia "Wiry", która walczyła w powstaniu warszawskim, pierwszy tom sagi, na podstawie której powstał serial "Wielkie stulecie", reportaże o RPA i radzieckich lotniczkach - to niektóre propozycje wydawców na lato.
Z dzieł polskich autorów wydawcy na lato przygotowali m.in. nową książkę Wojciecha Kuczoka. "Nie budźcie mnie" (14 września, W.A.B.) to zapis snów i koszmarów pisarza: jest powstanie warszawskie, w którym pisarz bierze udział, są rozmowy z kolegami po piórze, we snach nie zabraknie Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny.
"Kartoflada" Tomasza Piątka (28 września, W.A.B.) reklamowana jest jako polska powieść drogi. Dwóch kumpli – Pietuszenko i Nadleśniczy – wyprawia się na Paluch po odbiór arcyważnej przesyłki od firmy Xantis. Wyprawa pełna jest niespodzianek i przygód, w efekcie czego bohaterowie snują się zdezelowaną furgonetką od miasta do miasta, a dołącza do nich jeszcze jeden tajemniczy pasażer o bulwiastej twarzy.
Na koniec sierpnia zapowiadana jest "Pani Furia" Grażyny Plebanek (28 sierpnia, W.A.B.), której bohaterka, raz odczuwszy oczyszczającą siłę okazania gniewu, nie może już powrócić do swego dawnego uległego wcielenia.
Miłośnicy serialu "Wielkie stulecie" będą mogli zapoznać się z książką, która zainspirowała twórców serialu. Część pierwsza pięciotomowej sagi "Tajemnice dworu sułtana" zatytułowana "Hurrem, ruska odaliska" Demeta Altinyeleklioglu ukaże się 3 sierpnia nakładem W.A.B. W pierwszej części kilkuletnia Aleksandra, córka ruskiego duchownego, zostaje uprowadzona z rodzinnej wioski. Wysłana jako prezent od chana krymskiego dla osmańskiego sułtana Sulejmana Aleksandra trafia do haremu potężnego władcy imperium.
"Ofiara" Joyce Carol Oates ukaże się 28 września nakładem W.A.B. Rasistowski atak na czternastolatkę elektryzuje mieszkańców miasteczka w New Jersey, gdzie napięcie na tle rasowym narastało od lat - tak zaczyna się ta historia. W planach wydawniczych jest także "Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię. Eseje i rozważania", Davida Foster Wallace'a (28 września W.A.B.), kolejna po "Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi" książka legendarnego amerykańskiego pisarza. "Gorzka i wnikliwa analiza ubóstwa intelektualnego oferty telewizyjnej, miażdżąca krytyka twórczości Davida Lyncha, brawurowy opis szkolnych mistrzostw sportowych oraz godny Mrożka reportaż z tygodniowego rejsu luksusowym liniowcem na Karaiby – w zbiorze swoich siedmiu esejów David Foster Wallace żongluje tematami i stylistyką" - zapowiada wydawca.
24 sierpnia ukaże się książka "Moja ojczyzna była pestką z jabłka" - Herta Mueller w rozmowie z Angeliką Klammer (24 sierpnia, Czarne). „Moją ojczyzną jest pestką z jabłka, między sierpem a gwiazdą czyha pułapka” – tę rymowankę przyszła noblistka ułożyła, idąc na przesłuchanie do Securitate. W rozmowie z Angeliką Klammer noblistka opowiada nie tylko o swoim życiu w komunistycznej Rumunii i powstawaniu kolejnych książek, ale ponad wszystko pokazuje, jak historia pojedynczego człowieka splata się z historią w wielkim wymiarze.
Ciekawie zapowiadają się nowości literatury faktu. „Wira z powstania" George Szlachetko, (premiera: 20 lipca, W.A.B.) to historia jednej ostatnich żyjących uczestniczek powstania warszawskiego. "Wira" jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych. Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie.
"Labirynt Verne'a, czyli drugie życie kapitana Nemo" Adama Węgłowskiego, książka, która ukaże się 6 lipca, przybliża biografię Julesa Verne'a. Wyjaśnia m.in. czy prawda jest, że w pierwszej wersji "20 000 mil podmorskiej żeglugi" kapitan Nemo był Polakiem polującym na rosyjskie okręty i tylko wczesna interwencja ochrony sprawiła, że został nienawidzącym Anglików Hindusem.
20 lipca ukaże się "Paryska żona" Pauli McLain (Znak) - biografia Hadley Richardson, żony Ernesta Hemingwaya, która poznał w latach 20. w Paryżu, stolicy światowej bohemy, gwarnych barów, gdzie zabawa trwa do białego rana. Ostatecznie małżeństwo się rozpadło, ale to o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż ona.
"Lustro o północy. Śladami Wielkiego Treku" Adama Hochschilda (20 lipca, Czarne) to kolejna, po "Pogrzebać kajdany" książka tego reportera, który tym razem patrzy na napięte stosunki we współczesnej RPA przez pryzmat dwóch pozornie odległych wydarzeń historycznych. Pierwsze to przełomowa bitwa nad Krwawą Rzeką z 1838 roku, która przesądziła o tym, kto będzie rządził w tej części świata – Burowie czy Zulusi. Drugie to uroczyste obchody jej rocznicy zorganizowane sto pięćdziesiąt lat później przez konkurujące ze sobą ugrupowania Afrykanerów.
We wrześniu ukażą się pierwszy tom książki "Berlin. Metropolia Fausta" Alexandry Richie (W.A.B.) znanej polskim czytelnikom jako autorka pracy "Warszawa 1944". Richie prowadzi czytelnika przez zawiłe meandry historii Berlina, od jego średniowiecznych, słowiańskich początków, przez zdobycze oświeconych władców okresu nowożytnego – przede wszystkim Fryderyka Wielkiego – z dynastii Hohenzollernów, po epokę Bismarcka.
Także we wrześniu do księgarń trafi książka "Wołyń. Siła traumy" Marii Fredro-Bonieckiej (W.A.B.). Siedmioro świadków, trzech komentatorów ponad siedemdziesiąt lat po rzezi wołyńskiej wracają do tamtych wydarzeń, jako ciągle żywej traumy. Relacje po latach nie pokazują czarno-białego obrazu rzezi wołyńskiej. Jednych świadków stać na refleksję, że rzeź była sterowana przez ukraińskich polityków, inni twierdzą, że była aktem długo tłumionej etnicznej nienawiści ukraińskich sąsiadów.
3 sierpnia ukaże się "Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne" Kate Brown (Czarne). To opowieść o dwóch miastach, w których produkowano pluton. Oziorsk i Richland leżały po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Powinno je dzielić wszystko, ale jednak miały wiele wspólnego. W Richland nie było prywatnej własności, wolnego rynku ani władzy samorządowej. Oziorsk oficjalnie nie istniał, próżno go szukać na mapach. W obu miastach obowiązywały restrykcje dotyczące poruszania się i pobytu. Ale mieszkańcom to nie przeszkadzało. Osiedlano tam całe rodziny, którym zapewniano tanie mieszkania i znakomite szkoły. Mieszkańcy wspominali, że nie musieli zamykać drzwi domów, dzieci były bezpieczne, sąsiedzi przyjaźni, bezrobocie, bieda i przestępczość nie występowały. O inwigilacji, tajnych informatorach czy podsłuchach nikt nie wspomina. Tak jak o gigantycznym skażeniu środowiska.
"Nocne wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera" Luby Winogradowej (31 sierpnia, Czarne) to historia pierwszej na świecie jednostki bojowej złożonej wyłącznie z kobiet, w dodatku lotników. Na jej czele stała major Marina Raskowa – pierwsza kobieta w ZSRR, która zyskała uprawnienia nawigatora lotniczego.
14 września ukaże się natomiast biografia "Cyrankiewicz. Wieczny premier" Piotra Lipińskiego (Czarne). Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie, stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Książka Piotra Lipińskiego to próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.
W planach wydawniczych na lato są też m.in. książka o nieznanym Zakopanem "Nieobecne miasto" Kuby Szpilki, Piotra Mazika i Macieja Krupy (Czarne), "O północy w Pera Palace" Charlesa Kinga (Czarne) czyli portret Stambułu oraz "Warszawa Antoniego Słonimskiego" Tomasza Lerskiego (PIW). (PAP)
aszw/ agz/